Policja ostrzega. „Uważajmy na zakupy w sieci”

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Legionowie ostrzegają przed oszustami internetowymi, którzy wykorzystując nieuwagę kupującego próbują wyłudzić pieniądze w sieci. We wtorek mieszkaniec naszego powiatu poinformował o kolejnym oszustwie w sieci. – Zwracamy się z prośba o rozsądne podchodzenie do wszelkiego rodzaju „okazji” czekających na nas podczas zakupów za pośrednictwem stron www – apelują legionowscy policjanci.

Internet stał się nieodłączną częścią naszego codziennego życia. Wykorzystywany jest w pracy, do nauki, zakupów, wymiany informacji lub jako forma relaksu. Niestety z internetu korzystają również osoby, które wykorzystują go do popełniania przestępstw. Czasem nie zdajemy sobie sprawy jak łatwo możemy stać się ofiarą.

Ani towaru, ani pieniędzy

Każdy z nas lubi robić zakupy w sieci. Jest to szybki sposób na zdobycie wymarzonych rzeczy. Szukając wyjątkowych okazji przeglądamy portale aukcyjne. Jednak wciąż wiele osób nie jest w sieci uczciwym.

Przekonał się o tym 37-letni mieszkaniec powiatu legionowskiego, który po dokonaniu transakcji za zamówioną kartę graficzną na jednym z portali internetowych, do chwili obecnej nie otrzymał zamówionego towaru, ani też zwrotu pieniędzy.

Dalsze postępowanie w tej sprawie prowadzą policjanci z wydziału do walki z przestępczością gospodarczą i korupcją.

Pamiętajmy!

Korzystajmy tylko ze znanych i sprawdzonych portali internetowych, sprawdzając opinie oraz komentarze. Kupując w sieci kierujmy się ograniczonym zaufaniem do sprzedającego, zachowujmy całą korespondencję ze sprzedawcą. Jeśli nas oszuka, pozwoli to policji go namierzyć. Sprawdzajmy, czy sklep podaje swój adres i numer telefonu, ponieważ w razie jakichkolwiek pytań, możemy tam zadzwonić.

Przy płaceniu kartą kredytową zwracajmy uwagę, czy połączenie internetowe jest bezpieczne i czy przesyłane przez nas dane nie zostaną wykorzystane przez osoby nieuprawnione. Na dole strony powinien pojawić się symbol zamkniętej kłódki, a na początku adresu – literki „https”.

Pamiętajmy, że mamy możliwość uzgodnienia sposobu płatności za wybrany przedmiot. Jeśli tylko pojawiły się wątpliwości co do wiarygodności sprzedającego warto umówić się na „ODBIÓR OSOBISTY” lub wybrać opcję płatności, nawet o parę złotych droższą, ale bezpieczniejszą „ZA POBRANIEM”.

Jeśli, mimo zachowania zasad ostrożności zostaniemy oszukani, zamówiony towar do nas nie dotrze lub dostaniemy zamiast produktu puste pudełko, natychmiast zgłośmy ten fakt na policję.

Źródło: kgp/podkom. Justyna Stopińska, fot. pixabay