Nadleśnictwo Jabłonna zaprasza na film „Loret. Leśnik z charakterem”

W najbliższą sobotę, 23 września Nadleśnictwo Jabłonna zaprasza na otwarty pokaz filmu „Loret. Leśnik z charakterem”’ w ramach XXI Festiwalu „Nauka z Pałacem w tle”. Wydarzenie odbędzie się na terenie Pałacu w Jabłonnie.

Fabularyzowany film przybliży sylwetkę Adama Loreta – pierwszego dyrektora Lasów Państwowych. Wizja leśnictwa Loreta podporządkowana była przekonaniu, że funkcje gospodarcze lasów powinny harmonijnie współgrać z misją ochrony przyrody, a gospodarzem, który w najwyższym stopniu zapewni tę równowagę, powinno być państwo. Dzięki pomysłom i zabiegom Adama Loreta Lasy Państwowe zajęły się w sposób profesjonalny przerobem i dystrybucją drewna.

Projekcja filmu nawiązuje do inauguracji obchodów stulecia Lasów Państwowych. Jest to jubileusz organizacji będącej zawsze blisko ludzi oraz leśnictwa pojmowanego jako służba Polsce i przyrodzie.

Nadleśniczy z Jabłonny: Adam Loret to wzór leśnika-patrioty

– Las jako sceneria często występuje w filmach, a nierzadko ich bohaterami są leśnicy. Zapraszam wszystkich sympatyków polskiej przyrody na projekcję filmu o twórcy nowoczesnego modelu polskiego leśnictwa – Adamie Lorecie. Był to wzór leśnika-patrioty i człowieka służby, który po wybuchu II wojny światowej poniósł najwyższą ofiarę za wierność wartościom i działalności na rzecz Ojczyzny – mówi dr inż. Paweł Szymański, nadleśniczy Nadleśnictwa Jabłonna.

Źródło: Nadleśnictwo Jabłonna