Apel publiczny do wójta o wprowadzenie Wspólnego Biletu ZTM-KM ze stacji Chotomów

Inicjatywa Lokalna Mieszkańców "Stacja Chotomów - Okno na świat" wystosowała apel do wójta Jarosława Chodorskiego o przyjęcie wniosku do budżetu w sprawie zapewnienia finansowania Wspólnego Biletu ZTM-KM ze stacji Chotomów w 2020 roku.

Apel do Wójta o przyjęcie wniosku do budżetu: zapewnienia "Wspólnego Biletu ZTM/KM" ze stacji Chotomów:

kierujemy publicznie do Wójta, gdyż zgodnie z Ustawą o Finansach Publicznych oraz Ustawą o Samorządzie Gminnym, tylko on posiada prawo i wyłączne kompetencje przygotowania "projektu budżetu". Radni tej kompetencji nie posiadają! Oznacza to, że tylko od Wójta zależy kształt projektowanego co rok budżetu. Dobrze, żeby mieszkańcy o tym pamiętali, ganiąc czasami radnych za brak interesujących ich przedsięwzięć. Uwzględniając fakt, że tylko Wójt dysponuje (rozporządza) naszymi pieniędzmi w procedurze przygotowania projektu budżetu, zwracamy się do niego publicznie o umieszczenie w Rocznym Planie Finansowym Gminy - Uchwale Budżetowej na 2020 rok: dołączenia stacji Chotomów do oferty "Wspólny Bilet ZTM/KM".

Radni w poprzedniej kadencji, zabiegali o to, ale niestety w żadnym projekcie budżetu, za który odpowiedzialny jest organ wykonawczy (Wójt), nie pojawiła się taka pozycja. Dlatego ponawiamy wnioski z 2014 r.

Dlaczego mieszkańcom tak zależy na "Wspólnym Bilecie"?

Z kilku przyczyn. Po pierwsze zmniejsza on koszty w dojeździe do stolicy (do pracy, szkoły, uczelni) i pobliskich lotnisk, czy linii metra. Po drugie, kolej jest najszybszym i najbardziej ekologicznym środkiem transportu zbiorowego. Poza tym, z tej jedynej stacji PKP na terenie gminy korzysta więcej pasażerów, niż ze wszystkich linii autobusowych razem wziętych w gminie. Chcemy też przypomnieć mieszkańcom, że poprzednie samorządy gm. Jabłonna, wprowadziły ofertę "Wspólny Bilet" już w 2009 roku! Mieszkańcy cieszyli się nim, aż przez 4 lata, jednak ZTM w 2013 r. wypowiedział umowy gminom uczestniczącym w projekcie i zażądał, by pokrywały 40 proc. jego kosztów. W chwili przystąpienia do umowy w 2009 r., dysponowaliśmy znacznie mniejszym budżetem, o ok. 70 % mniejszym niż obecnie i nie można było przyjąć ówczesnych warunków ZTM. Jednak od tamtego czasu, znacznie zwiększyła się liczba mieszkańców i ich zasobność, przez co znacząco wzrósł budżet gminy o ok. 94 mln zł. Większość samorządów, którym wówczas wypowiedziano umowę powróciła do "Wspólnego Biletu", ale nie Jabłonna.

Dlatego przyszedł czas, aby władze gminy, dysponujące naszym - prawie 140 mln budżetem, doprowadziły do przywrócenia dla mieszkańców ulgi w postaci ww. oferty i zaczęły stawiać na ekologiczny i szybki transport zbiorowy jakim jest kolej.

Chcemy przypomnieć, że do autobusów gmina z naszych podatków dopłaca rocznie prawie 3 mln zł, w tym do biletu metropolitalnego! Dlaczego więc, ten najszybszy i najbardziej ekologiczny środek transportu jest marginalizowany? Tym bardziej, że kreujemy się na ekologiczną gminę? Jest to kompletnie niezrozumiałe dla mieszkańców.

Jesteśmy społeczeństwem dojrzałym i potrafimy ocenić jak są wydawane nasze pieniądze. Może warto zastanowić się, ile wydajemy na zbytki i dlaczego nie mamy na "Wspólny Bilet”" z największego węzła komunikacyjnego gminy Jabłonna, nawet pomimo wzrostu budżetu, aż o 70% ?

Urząd Gminy powinien pamiętać, że praca mieszkańców i ich dojazd do niej, przekłada się na budżet gminy, którym dysponuje każdego roku.

Inicjatywa Lokalna Mieszkańców
Stacja Chotomów – Okno na świat

Mariusz Grzybek i Leszek Gronau

7 komentarzy do “Apel publiczny do wójta o wprowadzenie Wspólnego Biletu ZTM-KM ze stacji Chotomów

 • 16 września 2019 at 17:59
  Link

  Bilet od dawna jest potrzebny. Na ostatnim spotkaniu wójt bronił się tego jak ognia. Nie rozumiem tego postępowania.

  Odpowiedz
 • 16 września 2019 at 18:21
  Link

  Nie rozumiem o co chodzi z tym “wspólnym biletem”, bo przecież można wyrobić sobie bilet metropolitalny na karcie mieszkańca na wszystkie publiczne połączenia, i środki transportu w aglomeracji na pociągi także? Te bilety sa obecnie z dopłata, korzystne.

  Odpowiedz
  • 16 września 2019 at 20:25
   Link

   Niestety nie można. Najpierw gmina musi zapłacić, wtedy bilet metropolitalny ze zniżką ze stacji jest honorowany. Legionowo płaci od lat i ma. Od 6 lat nie ma w gminie tej opcji. W tej chwili jest tylko dopłata do biletu metropolitalnego ale na autobusy, a nie na kolej. NIestety.

   Odpowiedz
 • 16 września 2019 at 20:20
  Link

  Brawo, nie wolno tego odpuścić. W gminie tylko bale, festyny, pikniki, a rozwój poprzez kolej kuleje i stacja jest kompletnie niedoceniana przez wójta. Podpisuję się obiema rękoma. To bardzo ważna rzecz dla mieszkańców.

  Odpowiedz
 • 17 września 2019 at 06:35
  Link

  Czas panie wójcie zacząć myśleć o tym co chcą mieszkańcy a nie pławić się w blasku na imprezach tylko

  Odpowiedz
  • 17 września 2019 at 08:50
   Link

   Słuszna uwaga, albo wójt jest dla mieszkańców, albo należy go zmienić. To nie jest jego prywatna firma. Ta firma należy do mieszkańców, warto żeby o tym pamiętał wydając kasę np. na progi dla nie wiadomo kogo i inne cuda, ostatnio pokazywane zupełnie bez sensu.

   Odpowiedz
 • 18 września 2019 at 08:04
  Link

  To pokazuje jak wójt traktuje zrównoważony transport, na autobusy wydajamy ok. 2,9 mln zł a na kolej zero. Niech wiec wójt nie opowiada o zrównoważonym budżecie, bo to fikcja. Myślę że teraz wszyscy mieszkańcy mówią sprawdzamy i czekamy na wspólny bilet w ramach zapowiadanych czynów.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *