Rochnowski obronił mistrzostwo

Po niełatwej rywalizacji podczas odbywających się w dniach 13-15 września 2019 r. na Jeziorze Chodzieskim drugich i trzecich eliminacjach w Międzynarodowych Mistrzostwach Polski, czternastoletni Jakub Rochnowski z Chotomowa zdobył złoty medal i utrzymał tytuł Mistrza Polski w klasie GT-15.

Pierwsze eliminacje odbyły się w dniach 28-30 czerwca 2019 r. w Żninie. Oprócz zawodników z Polski w rywalizacji we wszystkich eliminacjach wzięło także udział dwóch motorowodniaków ze Słowacji.

Szczególnie groźnym rywalem w walce o tytuł Mistrza Polski okazał się dla Jakuba Słowak – Simone Jung – syn wielokrotnego Mistrza Świata i Europy w Formule 500 Mariana Junga. To była bardzo zacięta i emocjonująca rywalizacja. Do ostatniego z dziewięciu biegów stan punktacji obu czołowych zawodników Jakuba i Simona był jednakowy. Ostatni bieg miał rozstrzygnąć zdobycie tytułu Mistrza Polski. Walka była bardzo wyrównana i zawodnicy walczyli na każdym zakręcie i każdej prostej czując wzajemnie swój oddech na „plecach”. Dopiero na ostatniej boi, dosłownie 150 m przed linią mety, Jakub zdołał wyprzedzić Simona Junga i tym samym ukończyć bieg z pierwszą lokatą. Te spektakularne wyścigi na jeziorze chodzieskim pokazały jak wielka determinacja i wola walki drzemie w tym młodym polskim zawodniku.

Jakub Rochnowski jest zawodnikiem klubu WKS Zegrze i od września uczniem Liceum Językowego w Legionowie. Jako stypendysta sportowy gminy Jabłonna z dumą reprezentuje barwy gminy podczas każdych Mistrzostw. Za tydzień będzie miał do tego kolejną okazję. W dniach w 20-22 września br. w Rendsburgu w Niemczech odbywać się będą Mistrzostwa Europy w klasie GT-15. Chotomowianin będzie miał znowu możliwość zmierzyć się na wodzie nie tylko ze Słowakiem Simonem Jungiem, ale także z czołówką najlepszych młodych motorowodniaków z całej Europy.

GT15 jest kategorią wyścigów szybkich łodzi motorowych rozgrywanych po okręgu. Dopuszczone do zawodów łodzie posiadają kadłub w kształcie V. Kuba ściga się łodzią produkcji estońskiej, napędzaną czterosuwowym silnikiem o mocy 15 KM – MERCURY. Podczas zawodów łodzie osiągają prędkość do 70 km/h.

MR, fot. Viesturs Lacis