Apel publiczny do wójta o wprowadzenie Wspólnego Biletu ZTM-KM ze stacji Chotomów
Inicjatywa Lokalna Mieszkańców „Stacja Chotomów – Okno na świat” wystosowała apel do wójta Jarosława Chodorskiego o przyjęcie wniosku do budżetu w sprawie zapewnienia finansowania Wspólnego Biletu ZTM-KM ze stacji Chotomów w 2020 roku.
Apel do Wójta o przyjęcie wniosku do budżetu: zapewnienia „Wspólnego Biletu ZTM/KM” ze stacji Chotomów:
kierujemy publicznie do Wójta, gdyż zgodnie z Ustawą o Finansach Publicznych oraz Ustawą o Samorządzie Gminnym, tylko on posiada prawo i wyłączne kompetencje przygotowania „projektu budżetu”. Radni tej kompetencji nie posiadają! Oznacza to, że tylko od Wójta zależy kształt projektowanego co rok budżetu. Dobrze, żeby mieszkańcy o tym pamiętali, ganiąc czasami radnych za brak interesujących ich przedsięwzięć. Uwzględniając fakt, że tylko Wójt dysponuje (rozporządza) naszymi pieniędzmi w procedurze przygotowania projektu budżetu, zwracamy się do niego publicznie o umieszczenie w Rocznym Planie Finansowym Gminy – Uchwale Budżetowej na 2020 rok: dołączenia stacji Chotomów do oferty „Wspólny Bilet ZTM/KM”.
Radni w poprzedniej kadencji, zabiegali o to, ale niestety w żadnym projekcie budżetu, za który odpowiedzialny jest organ wykonawczy (Wójt), nie pojawiła się taka pozycja. Dlatego ponawiamy wnioski z 2014 r.
Dlaczego mieszkańcom tak zależy na „Wspólnym Bilecie”?
Z kilku przyczyn. Po pierwsze zmniejsza on koszty w dojeździe do stolicy (do pracy, szkoły, uczelni) i pobliskich lotnisk, czy linii metra. Po drugie, kolej jest najszybszym i najbardziej ekologicznym środkiem transportu zbiorowego. Poza tym, z tej jedynej stacji PKP na terenie gminy korzysta więcej pasażerów, niż ze wszystkich linii autobusowych razem wziętych w gminie. Chcemy też przypomnieć mieszkańcom, że poprzednie samorządy gm. Jabłonna, wprowadziły ofertę „Wspólny Bilet” już w 2009 roku! Mieszkańcy cieszyli się nim, aż przez 4 lata, jednak ZTM w 2013 r. wypowiedział umowy gminom uczestniczącym w projekcie i zażądał, by pokrywały 40 proc. jego kosztów. W chwili przystąpienia do umowy w 2009 r., dysponowaliśmy znacznie mniejszym budżetem, o ok. 70 % mniejszym niż obecnie i nie można było przyjąć ówczesnych warunków ZTM. Jednak od tamtego czasu, znacznie zwiększyła się liczba mieszkańców i ich zasobność, przez co znacząco wzrósł budżet gminy o ok. 94 mln zł. Większość samorządów, którym wówczas wypowiedziano umowę powróciła do „Wspólnego Biletu”, ale nie Jabłonna.
Dlatego przyszedł czas, aby władze gminy, dysponujące naszym – prawie 140 mln budżetem, doprowadziły do przywrócenia dla mieszkańców ulgi w postaci ww. oferty i zaczęły stawiać na ekologiczny i szybki transport zbiorowy jakim jest kolej.
Chcemy przypomnieć, że do autobusów gmina z naszych podatków dopłaca rocznie prawie 3 mln zł, w tym do biletu metropolitalnego! Dlaczego więc, ten najszybszy i najbardziej ekologiczny środek transportu jest marginalizowany? Tym bardziej, że kreujemy się na ekologiczną gminę? Jest to kompletnie niezrozumiałe dla mieszkańców.
Jesteśmy społeczeństwem dojrzałym i potrafimy ocenić jak są wydawane nasze pieniądze. Może warto zastanowić się, ile wydajemy na zbytki i dlaczego nie mamy na „Wspólny Bilet”” z największego węzła komunikacyjnego gminy Jabłonna, nawet pomimo wzrostu budżetu, aż o 70% ?
Urząd Gminy powinien pamiętać, że praca mieszkańców i ich dojazd do niej, przekłada się na budżet gminy, którym dysponuje każdego roku.
Inicjatywa Lokalna Mieszkańców
Stacja Chotomów – Okno na świat
Mariusz Grzybek i Leszek Gronau