Estrada młodych i wystawa Borowskiego w Pałacu
W najbliższą niedzielę o godz. 13.00 w Pałacu w Jabłonnie odbędzie się koncert z cyklu „Pałacowe spotkania z muzyką” pod tytułem „Muzyka na obój inaczej – estrada młodych”. Będzie to koncert młodych muzyków będących na początku swojej drogi artystycznej. W programie utwory m.in. Francisa Poulenca, Josepha Haydna, Piotra Czajkowskiego. Tuż po koncercie w Galerii Oranżeria nastąpi uroczyste otwarcie wystawy prac malarskich Waldemara Borowskiego.
Zapraszamy do zapoznania się z materiałami przygotowanymi przez organizatora koncertu.
„MUZYKA NA OBÓJ INACZEJ” Estrada Młodych
– Na pierwszym z tegorocznych wiosennych „Pałacowych spotkań…” gościć będziemy młodych muzyków. Oboistka Małgorzata Grzywacz zaprosiła do udziału w koncercie swoich kolegów, studentów Akademii Muzycznej w Gdańsku. To fagocistka Dorota Barbarewicz i pianista Maciej Frączek. Przy takim doborze instrumentów na myśl przychodzi od razu Francis Poulenc i jego Trio na obój, fagot i fortepian, chyba pierwsza tak ważna kompozycja w jego twórczości kameralnej. Ten wybitny przedstawiciel stylu neoklasycystycznego nie ukończył nigdy żadnych studiów muzycznych; przerwał je wybuch I wojny światowej. Po wspólnym występie każdy z artystów będzie miał okazję zaprezentować się solo. Najpierw Maciej Frączek, czyli fortepian i utwory Haydna i Czajkowskiego – pierwsza część klasycznej formy sonatowej oraz baletowe „Pas de deux” w opracowaniu Michaiła Pletniewa. Fagot pozwoli nam dłużej rozkoszować się atmosferą teatru. W wykonaniu Doroty Barbarewicz zabrzmi „Una furtiva lagrima” Donizettiego, transkrypcja przepięknej arii tenorowej. Gaetano Donizetti jest nam znany głównie jako twórca oper, a przecież tworzył także utwory symfoniczne, religijne i kameralne. Małgorzata Grzywacz wykona Concertino tegoż kompozytora, tym razem zagra na rożku angielskim – pisze Patrycja Szymańska.
PROGRAM
Francis Poulenc (1899-1963) Trio na obój, fagot i fortepian FP 43 I Presto, II Andante
Joseph Haydn (1732-1809) Sonata As-dur Hob XVI/46 I Allegro moderato
Piotr Czajkowski (1840-1893) „Pas de deux” z Suity z baletu „Dziadek do orzechów” opus 71
Gaetano Donizetti (1797-1848) „Una furtiva lagrima” z opery „Napój miłosny”
Gaetano Donizetti Concertino na rożek angielski
Wykonawcy:
Małgorzata Grzywacz – obój, rożek angielski, Dorota Barbarewicz – fagot, Maciej Frączek – fortepian
Kierownictwo artystyczne cyklu – Patrycja Szymańska
Honorowy patronat artystyczny – prof. zw. dr hab. Klaudiusz Baran, Rektor Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie
Małgorzata Grzywacz – oboistka, grająca również na rożku angielskim od dziecka marzyła o podjęciu edukacji muzycznej. Pomimo przeszkód nie poddała się i w wieku czternastu lat rozpoczęła naukę gry na oboju w PSM im. Józefa Elsnera w Warszawie w klasie prof. Bolesława Słowika. Od 2015 roku studiuje, obecnie na II stopniu studiów magisterskich w Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki w Gdańsku, w klasie prof. Józefa Raatza. Po uzyskaniu licencjatu, podjęła równolegle studia podyplomowe w Akademii Ekonomiczno-Humanistycznej w Łodzi (rytmika z edukacją wczesnoszkolną i przedszkolną). Uczestniczyła w wielu kursach mistrzowskich, pracując z takimi osobistościami jak Jerome Guichard, Olivier Stankiewicz, Arkadiusz Krupa, Dario Golcio, Gregor Witt, Marek Mleczko, David Walter, Jerzy Kotyczko, Villem Veverka, Emmanuel Abbuhl. Wystąpiła z Suwalską Orkiestrą Kameralną pod dyrekcją K. Dobrowolskiego. Brała także udział w międzynarodowym projekcie orkiestrowym BISYOC.
Dorota Barbarewicz – fagocistka, jej przygoda z muzyką zaczęła się w trzecim roku życia, od lekcji gry na fortepianie. Pomimo iż edukację w Szkole Muzycznej I stopnia w Gdyni w klasie fagotu mgr Beaty Duchniewicz rozpoczęła dopiero w wieku 13 lat, bardzo szybko zaczęła odnosić sukcesy, zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia na przesłuchaniach. Naukę kontynuowała w klasie mgr Ewy Naczk-Jankowskiej (szkoła II st.). Obecnie studiuje w Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki w Gdańsku w klasie prof. Wojciecha Orawca (III rok licencjatu). Jako fagocistka brała udział w licznych festiwalach, współpracowała z orkiestrami Filharmonii Bałtyckiej, Opery Bałtyckiej, grała w wielu orkiestrach kameralnych, koncertując na terenie całego kraju. Z orkiestrą akademicką dokonała nagrania „Strasznego Dworu” Moniuszki. W swojej pracy łączy pasję muzyczną z działalnością pedagogiczną; w bieżącym roku ukończy także studia na Uniwersytecie Gdańskim (Pedagogika wczesnej edukacji, Pedagogika opiekuńczo wychowawcza).
Maciej Frączek – profesjonalną naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku 13 lat w ZPSM II stopnia im. K. Wiłkomirskiego w Elblągu, gdzie kształcił się początkowo pod kierunkiem mgr Natalii Dłużniewskiej, a następnie w klasie fortepianu dra Kordiana Góry. Szkołę Muzyczną w Elblągu ukończył w 2015 roku, uzyskując dyplom z wyróżnieniem. W tym samym roku rozpoczął studia I stopnia na Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, także w klasie dra Kordiana Góry. Uczestniczył także w lekcjach otwartych prowadzonych przez prof. Wojciecha Świtałę. Jest laureatem XVII Festiwalu Pianistycznego im. Izy Garglinowicz w Olsztynie (2015). Koncertuje jako solista i kameralista w Gdańsku, Łodzi i wielu innych miastach Polski.
Kolejne „Pałacowe spotkania z muzyką” 28.04.2019r. – „Emocje w muzyce filmowej i nie tylko” koncert połączony z wykładem prof. Anny Brożek. Wykonawcy: Ewa Fortuna- Woszczyńska – skrzypce, Małgorzata Sęk – wiolonczela, Anna Brożek – fortepian. Zapraszamy!
Waldemar Borowski: ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie (2006). Akrylowe malarstwo artysty obejmuje sny, realizm magiczny, świętą geometrię, paradoksy i ezoterykę. Otrzymał III-cią Nagrodę w Konkursie 'Ilustracja – Młode Pokolenie Twórców (2016), Nagrodę Włoskiej Telewizji 'ARTE 24′ (2011) oraz Certyfikat Nowych Wzorców Sztuki (2014). Współpracuje również ze Stowarzyszeniem Wiosna, Festiwalem Wibracje, Konwentem Wiedzy Alternatywnej, Fundacją Promocji Rdzennych Kultur ‘Orzeł Kondor Koliber’ oraz wydawnictwami: 'Okultura’ i 'Nieznany Świat’. Jego prace zilustrowały wątki dotyczące szamanizmu w magazynie TRANS/WIZJE, w filmie 'The Pharmacratic Inquisition’ (2007, USA) oraz ukazały się w 'Encyklopedii Polskiej Psychodelii’ Kamila Sipowicza (2013). Jest autorem książki 'Święty Grzybóg’ i ilustratorem bajki „Smoczydło”.