Wstrzymano odłów dzików

Od kilku tygodni na terenie powiatu legionowskiego nie są odławiane dziki. Z Chotomowa zniknęła specjalna odłownia, która dotychczas służyła do wyłapywania tych zwierząt. Jest to spowodowane pismem, w którym minister środowiska zaleca nieprzyjmowanie dzików z odłowów.

- Wstrzymaliśmy odłów dzików na terenie całego powiatu legionowskiego - informuje Joanna Kajdanowicz, rzecznik prasowy starostwa.

Jak tłumaczy, taka decyzja została podyktowania pismem ministra środowiska z 16 marca. Dzierżawcy obwodów, z którymi starostwo współpracowało do tej pory, powołują się na wspomniany dokument i nie chcą przyjmować dzików pochodzących z odłowów.

- Mając na uwadze zagrożenie afrykańskim pomorem świń przemieszczanie dzików z terenów zabudowanych, a szczególnie miast, do obwodów łowieckich i lasów jest niecelowe. W związku z powyższym proszę o nieprzyjmowanie przez dzierżawców i zarządców obwodów łowieckich oraz nadleśniczych odłowionych dzików i niedopuszczanie do ich wypuszczenia do łowiska. Dziki takie nie podlegają badaniu na obecność wirusa ASF. Może się zatem zdarzyć sytuacja, w której zainfekowany dzik zostanie przewieziony na obszar wolny od choroby - czytamy w piśmie ministra środowiska.

Obecnie starostwo pracuje nad rozwiązaniami alternatywnymi, które jednak wymagają wyjaśnień i interpretacji Ministerstwa Środowiska.

- Jeśli otrzymamy odpowiedź - interpretację umożliwiającą nam dalsze odłowy, będziemy je realizować według potrzeb - zapewnia J. Kajdanowicz.

Jabłonna Dla Mieszkańców

3 komentarzy do “Wstrzymano odłów dzików

 • 21 maja 2017 at 18:55
  Link

  ……..jeden taki dziki dzik, zwabiony echem o złotym jabłku z barłogu wylazł i zameldował się na startcie cho cho cho, w starych łapciach bo podobno trmpki oddał pobratyńcom za chrumkanie w głosowaniu na przewodnika stada kwi kwi kwi….

  Odpowiedz
  • 21 maja 2017 at 19:43
   Link

   to był dzikifryz, co obiecał że dziesięć dzików zostanie?

   Odpowiedz
   • 26 maja 2017 at 15:17
    Link

    a co ty 😉 locha robisz u dzika “za” laske………. 😉

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *