Jabłonna stawia na ekologię

– Warszawa rezygnuje z „jednorazówek” z tworzyw sztucznych, np. butelek, talerzy, sztućców. A może by tak w Gminie Jabłonna? – pytał pod koniec maja nasz dziennikarz. Udało się! Wójt Chodorski podpisał zarządzenie w sprawie zakazu stosowania przedmiotów jednorazowego użytku wykonanych z tworzyw sztucznych.

29 maja pisaliśmy, że prezydent Warszawy wydał zarządzenie w sprawie zakazu stosowania przedmiotów jednorazowego użytku wykonanych z tworzyw sztucznych. Zgodnie z zarządzeniem prezydenta, Urząd m.st. Warszawy oraz jednostki podległe m.in. nie korzystają już z jednorazowych talerzy, sztućców, kubeczków, mieszadełek, patyczków, słomek i pojemników na żywność wykonanych z tworzy sztucznych. Zastąpiły je wielorazowe odpowiedniki, jednorazowe produkty ulegające kompostowaniu lub biodegradacji. Zarządzenie dotyczy również pikników, koncertów i innych wydarzeń organizowanych przez naszych sąsiadów. Warszawa promuje również spożywanie wody z kranu, jak i kupuje napoje w butelkach zwrotnych lub wielokrotnego użytku.

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Warszawa rezygnuje z plastiku. A Jabłonna? 

– Gmina Jabłonna powinna zdecydować się na podobny krok, co Warszawa? Plastik powinien zniknąć z jabłonowskiego urzędu i jednostek podległych, jak również z pikników i koncertów organizowanych przez gminę? Włodarze powinni realizować działania wpływające na ochronę środowiska naturalnego? – pytaliśmy wówczas.

Gmina Jabłonna jednak ekologiczna

Na efekty trzeba było poczekać do 26 września, kiedy wójt Jarosław Chodorski wydał zarządzenie w sprawie zakazu stosowania przedmiotów jednorazowego użytku wykonanych z tworzyw sztucznych. Jak informuje, zarządzenie wprowadzono w celu ochrony środowiska naturalnego przed negatywnymi skutkami używania przedmiotów jednorazowego użytku wykonanych z tworzyw sztucznych.

Jakie zasady?

– wyeliminowanie z użytku jednorazowych talerzy, sztućców, kubeczków, mieszadełek, patyczków, słomek i pojemników na żywność wykonanych z tworzyw sztucznych i zastąpienie ich wielorazowymi odpowiednikami lub jednorazowymi produktami ulegającymi kompostowaniu lub biodegradacji

– korzystanie z usług, w ramach których oferowanych poczęstunek podawany jest bez używania w/w jednorazowych przedmiotów wykonanych z tworzyw sztucznych

– rezygnacja z używania jednorazowych opakowań, toreb, siatek i reklamówek wykonanych z tworzyw sztucznych

– dokonywanie zakupu napojów w butelkach zwrotnych lub wielokrotnego użytku

– promowanie spożywania wody z kranu

– wykorzystywanie w promocji Gminy Jabłonna materiałów i gadżetów, które pochodzą lub podlegają procesowi recyklingu, z dążeniem do rezygnacji z przedmiotów z tworzyw sztucznych oraz promowanie ekologicznego trybu życia

– zastąpienie papieru w drukarkach i kserokopiarkach papierem makulaturowym

– ustawienie w budynkach koszy umożliwiających segregację śmieci z podziałem na frakcje z odpowiednimi oznaczeniami

Wprowadzone ekologiczne zasady dotyczą Urzędu Gminy, gminnych jednostek organizacyjnych oraz podmiotów, które są finansowane lub współfinansowane z budżetu gminy, w tym także wydarzeń organizowanych przez te podmioty (np. pikniki sołeckie).

fot. pixabay

Komentarze

 • 7 października 2019 at 10:12
  Link

  Śmiech na sali. Jabłonna stawia na ekologię? Niby gdzie?
  Od 2018 r. kiedy wprowadzono obowiązek segregacji odpadów Urząd Gminy Jabłonna nie zrobił nic – absolutnie NIC!, aby wyjść do mieszkańców z działaniami informacyjno-edukacyjnymi ws. segregacji odpadów. Wydział Ochrony Środowiska do tej pory nie zaopatrzył mieszkańców jabłonowskich osiedli i domów w ulotki oraz plakaty „jak prawidłowo segregować odpady”. To właśnie urzędnicy powinni promować działania edukacyjne w tym zakresie. Od lipca 2019 r. zmianie uległy zasady segregacji odpadów. Dawniej czyli do lipca 2019 r. był system 3 pojemnikowy, a teraz obowiązek jest 5 pojemnikowy. W Jabłonnie dalej stoją pojemniki tylko 3 starego typu (papier, plastik i szkło).

  W Gminie Jabłonna cały czas jest wielki chaos i brak doinformowania mieszkańców ws. segregacji odpadów. Urzędnik z Wydziału Ochrony Środowiska telefonicznie powiadomił mnie, że Urząd jest w trakcie organizowania i przygotowywania ulotek i plakatów. Dobre sobie prawie po 1,5 roku od nałożenia ustawowo obowiązku Urząd obudził się w tej materii.

  Panie Wójcie proszę o zintensyfikowanie działań edukacyjno-promujących i zachęcających mieszkańców do segregacji odpadów.

  Zatem, czy oby tak naprawdę Jabłonna jest EKO?

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *