Warszawa rezygnuje z plastiku. A Jabłonna?

– Nie lubimy plastiku i chcemy go ograniczać, dlatego zaczynamy od siebie! Jednorazowe plastikowe kubki, butelki, talerze, sztućce, mieszadełka, patyczki, słomki – tego w Urzędzie Miasta Stołecznego Warszawa już nie będzie. To samo dotyczy też wydarzeń, które organizujemy. Kto idzie w nasze ślady? – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy. Czy Gmina Jabłonna powinna wziąć przykład ze swoich sąsiadów?

Rafał Trzaskowski wydał wczoraj zarządzenie w sprawie zakazu stosowania przedmiotów jednorazowego użytku wykonanych z tworzyw sztucznych. Powód? Warszawa podejmuje kolejne działania w celu ochrony środowiska naturalnego. Zgodnie z zarządzeniem prezydenta, Urząd m.st. Warszawy oraz jednostki podległe nie będą już korzystały z jednorazowych talerzy, sztućców, kubeczków, mieszadełek, patyczków, słomek i pojemników na żywność wykonanych z tworzy sztucznych. Mają je zastąpić wielorazowe odpowiedniki lub jednorazowe produkty ulegające kompostowaniu lub biodegradacji. Zarządzenie dotyczy również pikników, koncertów i innych wydarzeń organizowanych przez naszych sąsiadów. Warszawa będzie również m.in. promowała spożywanie wody z kranu, jak i kupowała napoje w butelkach zwrotnych lub wielokrotnego użytku.

A co z Jabłonną?

– Warszawa rezygnuje z „jednorazówek” z tworzyw sztucznych, np. butelek, talerzy, sztućców. A może by tak w Gminie Jabłonna? – pyta na Twitterze nasz dziennikarz.

Jakie jest Państwa zdanie? Gmina Jabłonna powinna zdecydować się na podobny krok, co Warszawa? Plastik powinien zniknąć z jabłonowskiego urzędu i jednostek podległych, jak również z pikników i koncertów organizowanych przez gminę? Włodarze powinni realizować działania wpływające na ochronę środowiska naturalnego?

fot. Rafał Trzaskowski – Facebook