Będą zmiany w Urzędzie Gminy? Jakie?

M.in. wydłużenie czasu pracy Urzędu Gminy, wizyty domowe u osób niepełnosprawnych i starszych oraz oraz wzmocnienie działów odpowiedzialnych za inwestycje zapowiedział radny Adam Krzyżanowski. Wczoraj odbyła się konferencja prasowa odnośnie funkcjonowania Urzędu Gminy w latach 2018-2023. Według nieoficjalnych informacji Krzyżanowski wystartuje jesienią w wyborach na wójta gm. Jabłonna.

We wtorek, 3 lipca A. Krzyżanowski wspólnie z Anną Murawską-Furmanek, Damianem Ściseł, Waldemarem Kozicz, Mirosławem Urbańskim i Grażyną Napiórkowską ze Stowarzyszenia Przyjaciół Gminy Jabłonna przeprowadził konferencję prasową w temacie funkcjonowania Urzędu Gminy Jabłonna w latach 2018-2023. Radny przedstawił propozycje dotyczące zmian, które zostały wypracowane przez stowarzyszenie w wyniku konsultacji społecznych prowadzonych z mieszkańcami gm. Jabłonna.

Radny Krzyżanowski zaproponował zwiększenie w kolejnej kadencji liczby konsultacji społecznych realizowanych przez Urząd Gminy. Zauważył, że nie może dochodzić sytuacji, kiedy wójt bez poznania opinii mieszkańców chce przesunąć pomnik w nową lokalizację, jak to miało miejsce z Pomnikiem Orła Białego w Chotomowie. Konsultacje społeczne mają pozwolić mieszkańcom na decydowanie o kierunku rozwoju gm. Jabłonna.

Pojawiła się także propozycja wprowadzenia w latach 2018-2023 wizyt domowych urzędników u osób niepełnosprawnych i starszych, które nie są w stanie wyjść z domów, żeby załatwić sprawy urzędowe. Według radnego konieczne jest również wydłużenie czasu pracy urzędu jeden dzień w tygodniu do godz. 20.00 - w ten sposób osoby pracujące i uczące się w Warszawie nie będą zmuszone do brania urlopów, aby załatwić urzędowe sprawy. Ponadto A. Krzyżanowski zwrócił uwagę, że urzędnicy powinni częściej wychodzić zza biurek, żeby móc weryfikować w terenie poziom realizacji wykonywanych zadań, m.in. koszenia trawy czy czyszczenia przystanków.

A. Krzyżanowski zamierza wzmocnić obecnie kulejące działy dotyczące planowania przestrzennego, inwestycji i zamówień publicznych. Powód? Według radnego niedopuszczalne jest, że od momentu przystąpienia do opracowania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego do jego uchwalenia często mija kilka lat. A. Krzyżanowski twierdzi, że inwestycje muszą być wykonywane bez opóźnień, zgodnie z harmonogramem oraz jak najwyższą jakością.  Ważnym aspektem jest również pozyskiwanie środków zewnętrznych – przede wszystkim w kontekście wyłonienia wykonawcy, realizacji inwestycji, osiągnięcia wskaźników i prawidłowego rozliczenia projektu, gdyż uzyskanie promesy o refinansowaniu inwestycji jest tylko początkiem drogi do jej faktycznego wykorzystania. Radny jest zdania, że w przyszłej kadencji nie może dojść do sytuacji, jaka jeszcze niedawno miała miejsce w jabłonowskim urzędzie, że przez miesiąc nie działał Referat Zamówień Publicznych, który odpowiada za przygotowywanie przetargów.

CHR_2421

Od lewej: Adam Krzyżanowski, Anna Murawska-Furmanek, Damian Ściseł, Waldemar Kozicz, Mirosław Urbański, Grażyna Napiórkowska

Kolejną propozycją jest pozyskiwanie sponsorów na promocję Gminy Jabłonna. Obecnie Urząd Gminy ma kłopot z pozyskiwaniem środków od firm prywatnych na organizację wydarzeń kulturalnych i opiera się na środkach publicznych. A. Krzyżanowski zamierza też przebudować gazetkę gminną, aby przekazywała wiarygodne informacje na temat działań urzędu i Rady Gminy.

Radny chce również zmienić podejście urzędników do przestrzegania przepisów Kodeksu postępowania administracyjnego, Ustawy o samorządzie gminnym i Statutu Gminy Jabłonna w zakresie terminowości. Według niego nie może dochodzić do sytuacji, jak jeszcze niedawno, że sekretarz gminy informuje, że nie ma czasu na przygotowanie odpowiedzi mimo upływających terminów. A. Krzyżanowski w kolejnym punkcie odniósł się także do przygotowania merytorycznego - jego zdaniem kierownictwo urzędu nie może uchylać się od przedstawiania informacji mieszkańcom, radnym i dziennikarzom, a informacje są udostępniane - jak zdarza się obecnie - dopiero po wyrokach sądowych.

CHR_2442

- Ważna jest także jakość kontaktów radnych z mieszkańcami, aby dyskusje były prowadzone w sposób kulturalny. Sesje powinny być wizytówką gm. Jabłonna, a obecnie są antyreklamą ze względu na kłótnie wójta z częścią Rady Gminy. Za zmianę sposobu dyskusji na merytoryczną będą odpowiadać nowa Rada Gminy i nowy przewodniczący Rady Gminy – mówił A. Krzyżanowski.

Jak twierdzi A. Krzyżanowski zaproponowane zmiany nie tylko nie zwiększą wydatków w budżecie gminy, ale jednocześnie wpłyną na ich zmniejszenie.

- Największym problemem Urzędu Gminy Jabłonna jest sposób zarządzania pracownikami, którzy często posiadają wysokie kompetencje i duże doświadczenie, ale mimo to obecny sposób zarządzania nie wykorzystuje ich potencjału. Przedstawione rozwiązania można wprowadzić od zaraz. Niestety przez 4 lata zostało niewiele zrobione, żeby urząd był przyjazny dla mieszkańców, natomiast mieszkańcy nie byli traktowani jak niechciani petenci, tylko partnerzy do rozmów i podejmowania decyzji. Zaproponowane zmiany mają dotyczyć zakresu zarządzania i współpracy z mieszkańcami, a nie wymiany mebli w urzędzie na nowe - dodał radny.

Nieoficjalnie mówi się, że A. Krzyżanowski w jesiennych wyborach będzie ubiegał się fotel wójta gm. Jabłonna.

Jabłonna Dla Mieszkańców

21 komentarzy do “Będą zmiany w Urzędzie Gminy? Jakie?

 • 4 lipca 2018 at 09:29
  Link

  Grunt pod szkoleę kupiony i co dalej? Bo o tym już teraz cicho sza. A w trakcie roztrzygnięcia przetargu obecny Wójt w trybie szybkim i na poduszkach jechał wpłacić vadium.

  Odpowiedz
  • 4 lipca 2018 at 14:39
   Link

   Teraz tam kontener na świetlice chce postawić. Wszystko “przemyślane”, byleby kontener stanął. My mieszkańcy czekamy aż na swojej działce postawi i przetestuje, a potem będzie testował na innych. Tak przynajmniej byłoby elegancko.

   Odpowiedz
 • 4 lipca 2018 at 13:34
  Link

  P Krzyżanowski proszę zlikwidować dział marketingu fundacyjnego i zrobić listę fundacyjnych zatrudniaczy trzeba ograniczyć koszty.

  Odpowiedz
 • 4 lipca 2018 at 20:10
  Link

  Może nareszcie ktoś kto będzie bliżej ludzi. Dobre propozycje tylko czy uda się je zrealizować. Też sądzę, że część pracowników jest przygotowana merytorycznie tylko przy obecnym wójcie nie może się wykazać.

  Odpowiedz
 • 4 lipca 2018 at 21:16
  Link

  Tak mi się wydawało, że p. Krzyżanowski dwoi się i troi i organizuje, by zostać wójtem. Wszędzie jest go pełno. I potańcówki, i wianki i … Główna postać portalu (wiadomo jakiego).

  Odpowiedz
 • 5 lipca 2018 at 06:34
  Link

  Panie Krzyżanowski – jakie bzdury Pan plecie. Jeśli ktoś chce załatwić sprawy w urzędzie i nie brać urlopu to ma od tego poniedziałek – urząd pracuje do 18:00 w poniedziałki. Jeśli chciałby Pan wydłużyć godziny pracy urzędu do 20:00 to siłą rzeczy trzeba oddać urzędnikom godziny w innym dniu lub zapłacić za nadgodziny ( ciekawe skąd chce Pan na to wziąć pieniądze…).
  Poza tym może Pan przedstawi co dobrego Pan zrobił dla gminy jako radny, bo jak do tej porty to głównym zadaniem obecnej rady jest walka z wójtem Chodorskim i torpedowanie wszystkich jego inicjatyw. Większość inwestycji idzie do Chotomowa bo oczywiście radni z Chotomowa są bardziej skuteczni a Jabłonna praktycznie nie rozwija się w ogóle…

  Odpowiedz
  • 5 lipca 2018 at 08:30
   Link

   Panie Dariuszu chyba nigdy Pan nie pracował w Warszawie. Proszę spróbować pracować na Mokotowie od 9 do 17 i teleportować się do Jabłonny, żeby zdążyć do urzędu przed 18. Pracodawcy nie zwalniają godzinę czy dwie wcześniej tylko trzeba brać dzień urlopu.

   Odpowiedz
   • 6 lipca 2018 at 04:45
    Link

    Panie Andrzeju – myli się Pan i to bardzo. Pracuję w Warszawie, dojeżdżam do pracy codziennie i nie mam problemów z załatwianiem spraw w urzędzie w poniedziałki. Jeśli jednak komuś brakuje czasu to w tym celu jest e-urząd. Pomijam już fakt, że żaden urząd nie pracuje do 20:00 – to nie hipermarket…

    Odpowiedz
    • 6 lipca 2018 at 06:27
     Link

     Panie Dariuszu w takim razie gratuluję, że umie się Pan teleportować z drugiego końca Warszawy, wychodząc o 17 i załatwić sprawy urzędowe w Jabłonnie przed 18. Ja tego nie potrafię, pewnie wiele innych osób też.

     Odpowiedz
     • 6 lipca 2018 at 09:48
      Link

      Nikt Panu nie zabrania przeprowadzić się tam gdzie urzędy pracują do 20:00 ( ciekawe tylko gdzie Pan takie znajdzie – może na Mokotowie, będzie miał Pan bliżej z pracy) 🙂

 • 5 lipca 2018 at 06:48
  Link

  Dodam jeszcze jedną kwestię – rozumiem, że kandydując na Wójta Gminy Jabłonna przyjmie Pan zarobki 5320zł brutto i o większą kwotę nie będzie się Pan ubiegał, bo przecież Rada Gminy Jabłonna na taką kwotę wycenia pracę na tym stanowisku.

  Odpowiedz
  • 5 lipca 2018 at 09:12
   Link

   panie Dariszu, pan Chodorski na poczatku zarabiał niezle i korzystał z tzw kredytu zaufania, tak więc nowemu wójtowi tez taki kredyt zostanie udzielony, obecna sytuacja wynika li tylko z oceny skutków zaniechań machlojek i oszukańczej polityki informacyjnej…..

   Odpowiedz
   • 6 lipca 2018 at 05:10
    Link

    Szanowny Panie – żaden pracodawca nie daje swojemu pracownikowi kredytów zaufania i nie daje na start pensji z maksymalnego pułapu. Nowy pracownik zawsze zaczyna od najniższego wynagrodzenia a skoro radni uważają, że pensja 5320zł jest właściwym wynagrodzeniem dla wójta dużej podwarszawskiej gminy to ja się z tym mogę również zgodzić. Nowy wójt powinien wystartować od tej pensji i po roku jak się sprawdzi i wykaże, radni mogą mu podnieść pensję. Jeśli będzie działał dalej dla dobra i rozwoju gminy, nic nie stoi na przeszkodzie, aby podnosić wójtowi corocznie pensję. To są normalne zasady zarządzania pracownikami i jeśli pracują dobrze to pracodawca daje wówczas podwyżkę.
    W przeciwnym razie jeśli sytuacja jest analogiczna do tej co miała miejsce w przypadku wójta Chodorskiego, gdzie radni obcinają pensję przyznaną na początku kadencji, przegrywane są sprawy w sądach i trzeba wypłacać odszkodowania…

    Odpowiedz
    • 6 lipca 2018 at 07:45
     Link

     szabowny panie nie nalezy mylić wynagrodzenia w korporacji gdzie aby zając miejsce na “szczycie’ obowiazuje ściezka kariery na której kandydat w czasie kolejnych szczebli kariery podlega ocenie merytorycznej i finansowej w zaleznsci od wykazanej umiejetności i wiedzy. Niestety zasada ta nie działa przy wyborach, gdzie wygrywa najpopularnieszy i dlatego mozna tu mówic o kredycie zaufania jaki udzielaja wyborcy wójtowi i RADNYM ;). Co do obsługi prawnej rada korzysta z prawnika którego zatrudnia wójt i to jest kolejna patologia, I TU KOLEJNA ZŁAMANA ZASADA TRANSPARENTNOSCI DZIAŁANIA GMINY ;).

     Odpowiedz
 • 5 lipca 2018 at 21:52
  Link

  Andrzej bis
  Panie Andrzeju a czym się różni praca urzędnika jako pracownika od Pana jako pracownika ?? On też żeby coś załatwić musi się zwolnić a szczególnie jak miał by dojechać na Mokotów. Proszę pomyśleć też o innych a nie tylko o sobie.

  Odpowiedz
 • 6 lipca 2018 at 12:44
  Link

  A po co mam się przeprowadzać? Mi się podoba w Jabłonnie. Jeśli p. Adam proponuje takie rozwiązanie, to ja podpisuję pod nim rękoma i nogami, bo ułatwi mi życie. Podoba mi się działalność tego radnego i jeśli wystartuje w wyborach na wójta to będę na niego głosował.

  Dariusz napisał:
  Nikt Panu nie zabrania przeprowadzić się tam gdzie urzędy pracują do 20:00 ( ciekawe tylko gdzie Pan takie znajdzie – może na Mokotowie, będzie miał Pan bliżej z pracy) 🙂

  Odpowiedz
  • 8 lipca 2018 at 09:34
   Link

   jakie to prostackie takie wymeldowywanie ze wzgledu na poglądy niekoniecznie polityczne, ale cóż “elyta” intelektualna wie lepiej 😉

   Odpowiedz
 • 7 lipca 2018 at 07:56
  Link

  Czy wy nie widzicie że trolle fundacyjni będą negować wszystko, bo ich słaby “guru” pracował kilka lat i nie był wstanie nic zrobić, nic zmienić? Zanegują wszytko, tak robili parę lat temu. Nie jestem zwolennikiem pana Adama, ale działania tych trolli i żenującej propagandy osiągają już zenit, oby więcej takich ludzi z brakiem kompetencyjnym i wielkimi aspiracjami już nie było.

  Odpowiedz
 • 8 lipca 2018 at 16:09
  Link

  O kurczaczek… Normalnie ten plan Pana Adama jest taki “innowacyjny”, że chiński uczony nie wymyśliłby czegoś lepszego.😉

  Odpowiedz
 • 8 lipca 2018 at 21:05
  Link

  Tak, tak pan Adam ma świetne pomysły. Ciekawe jaki bedzie kolejny ruch. Ruch, ruch?

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *