Co z przebudową centrum Jabłonny? Utrudnią życie deweloperom?

We wtorek (26.01) w Starostwie Powiatowym odbył Konwent Samorządowy Powiatu Legionowskiego, w którym uczestniczył m.in. wójt gm. Jabłonna. Tym razem dyskusja dotyczyła kwestii związanych z zagospodarowaniem przestrzennym. – Coraz częściej podejmowane są jednak próby obchodzenia zapisów planów miejscowych przez przedsiębiorców z branży deweloperskiej – referuje przebieg spotkania starostwo. Przypomnijmy, że w 2019 roku Urząd Gminy Jabłonna pochwalił się koncepcją przebudowy centrum Jabłonny, która zakładała wybudowanie kilkudziesięciu bloków w miejsce m.in. marketów Obi i Kaufland oraz pobliskich parkingów.

– Kwestie związane z zagospodarowaniem przestrzennym i próbami obchodzenia zapisów miejscowych planów zagospodarowania były przedmiotem dyskusji na dzisiejszym Konwencie Samorządowym Powiatu Legionowskiego. Plany miejscowe kształtują politykę przestrzenną w gminach, definiują charakter zabudowy i wielkość działek budowlanych dla poszczególnych jej rodzajów. Coraz częściej podejmowane są jednak próby obchodzenia zapisów planów miejscowych przez przedsiębiorców z branży deweloperskiej, czego efektem jest obniżenie komfortu życia obecnych, ale też przyszłych mieszkańców – czytamy na stronie Powiatu Legionowskiego.

W konwencie uczestniczyli: Jarosław Chodorski (wójt gm. Jabłonna), Maciej Mazur (wójt gm. Nieporęt), Paweł Kownacki (wójt gm. Wieliszew), Roman Smogorzewski (prezydent Legionowa), Marek Bąbolski (zastępca burmistrza Serocka) i Sylwester Sokolnicki (starosta legionowski).

Jak informuje starostwo, celem spotkania było stworzenie grupy roboczej, w skład której wejdą urzędnicy odpowiedzialni za omawiane obszary z poszczególnych gmin i z powiatu. Zadaniem tego zespołu będzie wypracowanie takich procedur, które pozwolą zapobiegać zjawiskom negatywnie wpływającym na politykę przestrzenną gmin w naszym powiecie.

Koncepcja na centrum Jabłonny

Możliwe, że za jakiś czas dowiemy się, czy samorządowcy zdecydują się przyjrzeć m.in. koncepcji zagospodarowania przestrzennego centrum Jabłonny. W 2019 roku Urząd Gminy Jabłonna ogłosił bowiem konkurs na opracowanie tego dokumentu. Zwycięska koncepcja zakłada przede wszystkim budowę kilkudziesięciu bloków, których większość miałaby znajdować się w miejscu marketów Obi i Kaufland oraz na przylegających parkingach.

– Zadaniem konkursu było przedstawienie pomysłu na stworzenie centralnej przestrzeni gminy – przyjaznej i atrakcyjnej dla mieszkańców. Przestrzeni, w której mieszkańcy chcieliby spędzać wolny czas i która mogłaby stać się miejscem spotkań oraz organizacji ważniejszych wydarzeń gminnych. Niemniej prace te nie definiują ostatecznego kierunku przekształceń, a raczej mają stanowić inspirację do dalszej dyskusji z mieszkańcami Jabłonny o tym jak powinno wyglądać centrum miejscowości i jaką powinno pełnić funkcję – informowała wówczas gm. Jabłonna.

Czytaj także:

Przewodniczący budowlaniec chce dostosować

– Warto byłoby podejmować decyzje o zmianach planów zagospodarowania, czyli reagować na rozwój Legionowa. Reagować poprzez to, żeby dostosować się do nich i kontynuować urbanizację poprzez możliwość zabudowy terenów przez budynki wielorodzinne – komentował wyniki konkursu na koncepcję Wojciech Nowosiński, przewodniczący Rady Gminy Jabłonna i współwłaściciel firmy budowlanej.

fot. Urząd Gminy Jabłonna