Powstaje sieć światłowodowa

Orange Polska buduje sieć światłowodową na terenie gm. Jabłonna w ramach projektu "Warszawski Wschodni I Warszawa Orange Światłowód". Projekt jest realizowany z dofinansowaniem ze środków UE w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa (POPC). Celem inwestycji jest likwidacja internetowych "białych plam" na mapie Polski i dostarczenie ultraszybkiego i stabilnego internetu mieszkańcom oraz zmniejszenie technologicznego dystansu w stosunku do lepiej rozwiniętych cyfrowo regionów kraju.

Internet nowej generacji jest przepustką do nieograniczonych możliwości dostępu do informacji i rozrywki oraz różnego rodzaju aplikacji, które zmieniają sposób komunikacji, pracy oraz funkcjonowania we współczesnym świecie. Stanowi bazę do dynamicznego rozwoju gospodarczego i społecznego.

Zakres inwestycji został określony na podstawie listy adresowej przygotowanej przez Urząd Komunikacji Elektronicznej - regulatora rynku telekomunikacyjnego. Wykaz adresów, objętych projektem realizowanym przez Orange Polska, dostępny jest TUTAJ.

Realizacja inwestycji została podzielona na dwa etapy. W pierwszym światłowody zostały doprowadzone do szkół i placówek edukacyjnych zakwalifikowanych do projektu w miejscowościach: Chotomów, Jabłonna i Rajszew.

Placówki te, na bazie wybudowanego przez Orange Polska światłowodu, mogą korzystać za pośrednictwem firmy NASK z dostępu do internetu oraz Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej, co gwarantuje im rozwój nowoczesnych form kształcenia oraz zdobywanie nowych kompetencji, zarówno przez uczniów, jak i nauczycieli. Szczegółowe informacje dostępne są TUTAJ.

Drugi etap realizacji projektu POPC obejmuje budowę sieci światłowodowej do wytypowanych gospodarstw domowych. Inwestycje realizowane są sukcesywnie a ich zakończenie planujemy pod koniec 2020 r.

Zgodnie z obowiązującymi zasadami, w ramach projektów z dofinansowaniem ze środków Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa, inwestycja realizowana jest do granicy działek na których znajdują się budynki jednorodzinne oraz do części wspólnej budynków wielorodzinnych. W drugim przypadku konieczna jest zgoda zarządcy lub współwłaścicieli nieruchomości. Odmowa ze strony właścicieli budynków wielorodzinnych na doprowadzenie sieci do budynku uniemożliwi jej wykonanie.

- Serdecznie zachęcamy Państwa do potwierdzania zgody na realizację inwestycji - zachęca Orange.

Pytania dotyczące inwestycji można wysłać na adresów: Mazowiecka.Unia@orange.com lub kontaktować się bezpośrednio z najbliższym Salonem Sprzedaży Orange.

Źródło: Unia Światłowodowa

2 komentarzy do “Powstaje sieć światłowodowa

 • 12 listopada 2019 at 14:47
  Link

  był już taki projekt Internet Dla Mazowsza (IDM) – kasa zakopana i cisza.
  Swoją drogą kto dobiera adresy – zamiast stworzyć siec na osiedlach które się rozbudowują robią w miejscach gdzie jest już jakiś dostęp.

  Odpowiedz
 • 12 listopada 2019 at 22:46
  Link

  Rajszew – lipa !

  Na szczęście trwają już prace nad siecią 6G,

  która za kilkanaście lat wszystko pozamiata …

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *