Pamiętali o bohaterskich Dzieciach Warszawy

Na cmentarzu parafialnym w Jabłonnie odbyły się uroczystości poświęcone pamięci żołnierzy, którzy 79 lat temu zginęli w walce zbrojnej z Niemcami na terenie naszej gminy. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

W poniedziałek, 10 września o godz. 12.00 przy jabłonowskim pomniku pojawili się m.in. kombatanci, uczniowie, strażacy, żołnierze, samorządowcy i mieszkańcy. Uroczystości rozpoczęły się od wprowadzenia pocztów sztandarowych. Następnie ksiądz z miejscowej parafii odmówił modlitwę za dusze zmarłych.

Edmund Kuklewski, prezes Światowego Związku Żołnierzy AK Koło Jabłonna przybliżył obecnym historię wydarzeń z 10 września 1939 roku, kiedy to zginęło 39 żołnierzy Wojska Polskiego, maszerujących z Twierdzy Modlin na odsiecz walczącej Warszawie. Wśród nich byli żołnierze 21. Pułku Piechoty im. "Dzieci Warszawy" i żołnierze z nieznanych jednostek wojskowych.

- Stało się wieloletnią tradycją w gm. Jabłonna, że właśnie 10 września spotykamy się tutaj na cmentarzu w Jabłonnie, aby uczcić pamięć żołnierzy, młodzieży, czasami bezimiennej, którzy tutaj pod Jabłonną zginęli w walce o naszą wolność i niepodległość – mówił wójt Jarosław Chodorski.

- Żołnierze 21. Pułku Piechoty Dzieci Warszawy zginęli bohaterską śmiercią we wrześniu 1939 roku. Dzisiejsza obecność mieszkańców gm. Jabłonna świadczy o tym, że ich ofiara nie poszła na marne. Należy pamiętać, że ta ofiara jest również naszym zobowiązaniem, by wychowywać młodzież w duchu patriotyzmu. Cześć i chwała Bohaterom Rzeczypospolitej! – przemawiał radny Adam Krzyżanowski.

Na koniec uroczystości delegacje m.in. kombatantów, wójta, radnych czy szkół złożyły wieńce przed pomnikiem.

Jabłonna Dla Mieszkańców

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *