Pamiętali o bohaterskich Dzieciach Warszawy

Na cmentarzu parafialnym w Jabłonnie odbyły się uroczystości poświęcone pamięci żołnierzy, którzy 79 lat temu zginęli w walce zbrojnej z Niemcami na terenie naszej gminy. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

W poniedziałek, 10 września o godz. 12.00 przy jabłonowskim pomniku pojawili się m.in. kombatanci, uczniowie, strażacy, żołnierze, samorządowcy i mieszkańcy. Uroczystości rozpoczęły się od wprowadzenia pocztów sztandarowych. Następnie ksiądz z miejscowej parafii odmówił modlitwę za dusze zmarłych.

Edmund Kuklewski, prezes Światowego Związku Żołnierzy AK Koło Jabłonna przybliżył obecnym historię wydarzeń z 10 września 1939 roku, kiedy to zginęło 39 żołnierzy Wojska Polskiego, maszerujących z Twierdzy Modlin na odsiecz walczącej Warszawie. Wśród nich byli żołnierze 21. Pułku Piechoty im. „Dzieci Warszawy” i żołnierze z nieznanych jednostek wojskowych.

– Stało się wieloletnią tradycją w gm. Jabłonna, że właśnie 10 września spotykamy się tutaj na cmentarzu w Jabłonnie, aby uczcić pamięć żołnierzy, młodzieży, czasami bezimiennej, którzy tutaj pod Jabłonną zginęli w walce o naszą wolność i niepodległość – mówił wójt Jarosław Chodorski.

– Żołnierze 21. Pułku Piechoty Dzieci Warszawy zginęli bohaterską śmiercią we wrześniu 1939 roku. Dzisiejsza obecność mieszkańców gm. Jabłonna świadczy o tym, że ich ofiara nie poszła na marne. Należy pamiętać, że ta ofiara jest również naszym zobowiązaniem, by wychowywać młodzież w duchu patriotyzmu. Cześć i chwała Bohaterom Rzeczypospolitej! – przemawiał radny Adam Krzyżanowski.

Na koniec uroczystości delegacje m.in. kombatantów, wójta, radnych czy szkół złożyły wieńce przed pomnikiem.

Jabłonna Dla Mieszkańców