Aktywny tydzień w jabłonowskiej bibliotece

Światowy Dzień Pluszowego Misia ustanowiono dokładnie w setną rocznicę powstania maskotki – w 2002 roku. Wszystko zaczęło się jednak dużo wcześniej.

W 1902 roku prezydent Stanów Zjednoczonych Teodor Roosvelt, wybrał się na polowanie. Po kilku godzinach bezskutecznych łowów, jeden z towarzyszy prezydenta postrzelił małego niedźwiadka i zaprowadził go do Roosvelta. Prezydent ujrzawszy przerażone zwierzątko, kazał je natychmiast uwolnić. Jeden ze świadków tego zdarzenia uwiecznił historię niedźwiadka na rysunku w waszyngtońskiej gazecie, którą czytał producent zabawek… Od tego momentu zaczęto wykorzystywać zdrobniałe imię prezydenta i sprzedawać maskotki pod nazwą Teddy Bear, która dziś w języku angielskim jest określeniem wszystkich pluszowych misiów.

W związku z tym sympatycznym świętem w zeszłym tygodniu Gminną Bibliotekę Publiczną w Jabłonnie odwiedziły dzieci z Klubiku Malucha, które wysłuchały opowieści o misiach.

Również w zeszłym tygodniu w bibliotece gościła Joanna Wągiel z Pracowni Filozoficznej Eureka i uczniowie klasy V ze szkoły podstawowej w Jabłonnie.

„Premiera. Dziś premiera. Kurtyna do góry i zaczynamy. A później szalone brawa…”.

Fragment felietonu Edwarda Dziewońskiego z książki „W życiu jak w teatrze” zainspirował uczestników do podjęcia dyskusji na temat przenikania się teatru, kultury i życia. Rozmowa dotyczyła tego czym są kultura, teatr i życie, do czego się odnoszą, jak je rozumiemy. Czy kultura i teatr przydają się w codziennym życiu, i jeżeli tak, to w jaki sposób, a jeżeli nie, to dlaczego? Czy teatr w jakikolwiek sposób odcisnął swe istnienie na naszym współczesnym życiu?

W wesołej atmosferze, sprzyjającej wyrażaniu własnych myśli, dzieci postarały się odpowiedzieć na pytanie postawione w temacie pogadanki.

Pracowano na klasycznej definicji kultury jako dorobku społeczeństwa, zarówno duchowym jak i materialnym, kultury jako rozwoju- cywilizacji oraz sposobu zachowania się ludzi w społeczeństwie, w którym żyją. Przypomniano początki teatru w Polsce, jak rodził się i dlaczego.

Tekst i fot. Urząd Gminy