We wsiach zachodnich powstanie szkoła podstawowa?

W ostatnich tygodniach coraz głośniej mówi się o potrzebie budowy szkoły podstawowej we wsiach zachodnich. Od lat uczniowie z tych terenów, ze względu na brak publicznej placówki oświatowej w swojej okolicy, muszą dojeżdżać do szkół w Chotomowie i Jabłonnie. – Myślę, że potrzebujemy zaplanować tereny pod zabudowę w tamtym rejonie oraz zadbać o to, żeby w przyszłości zakupić teren – mówił radny Tomasz Rybałko, szef Komisji Oświaty, Kultury i Sportu.

Podczas niedawnego posiedzenia Komisji Oświaty, Kultury i Sportu poruszono temat potrzeby budowy szkoły podstawowej we wsiach zachodnich. Obecnie w tej części gminy nie znajduje się ani jedna publiczna szkoła, natomiast 277 dzieci musi dojeżdżać autobusami szkolnymi na lekcje do Chotomowa i Jabłonny.

– Powinniśmy o krok wyprzedzać potrzeby w gminie w dziedzinie edukacji. Przykłady przedszkola czy przepełnionych szkół dają nam do myślenia. Powinniśmy zastanowić się, gdzie może wystąpić problem… Wydaje się oczywiste, że tam, gdzie są największe możliwości budowania, zasiedlenia i tam, gdzie będzie największa ilość dzieci, czyli w zachodniej części naszej gminy. Myślę, że potrzebujemy zaplanować tereny pod zabudowę w tamtym rejonie i zadbać o to, żeby w przyszłości zakupić teren, dzięki któremu gmina będzie miała możliwość zareagować w przypadku prognoz demograficznych, nie dopuszczając do takiej sytuacji, gdzie nastąpi przeludnienie placówek – stwierdził Tomasz Rybałko, przewodniczący komisji.

Wsie zachodnie czy Jabłonna?

W samorządowych coraz częściej mówi się o potrzebie budowy szkoły we wsiach zachodnich. Pojawiają się nawet głosy, iż należałoby rozważyć budowę nowej placówki oświatowej w pierwszej kolejności właśnie we wsiach zachodnich, a nie w Jabłonnie. Chodzi bowiem o kwestie finansowe i drastyczny spadek wydatków na inwestycje w kolejnych latach. Prosty rachunek wskazuje bowiem, że im mniej pieniędzy, tym mniej wykonanych inwestycji.

– Tegoroczny budżet jest ostatnim dużym budżetem w najbliższych latach. W związku z tym mam prośbę, żebyśmy dysponowali nim rozsądnie i oszczędzali tam, gdzie się da – mówił podczas jednej z ostatnich sesji radny Mirosław Urbański.

W tym roku gmina wyda na zadania inwestycyjne 83.221.705,72 zł. Natomiast w kolejnych latach planowane środki są już zdecydowanie mniejsze.

Kwoty na zadania inwestycyjne w latach 2022-2027 zgodnie z Wieloletnią Prognozą Finansową Gminy Jabłonna:

  • 2022 rok: 10.827.403 zł
  • 2023 rok: 5.059.527 zł
  • 2024 rok: 5.571.415 zł
  • 2025 rok: 7.826.807 zł
  • 2026 rok: 10.178.933 zł
  • 2027 rok: 12.189.132 zł
  • 2028 rok: 14.742.849 zł

Czytaj także: