Mieszkańcy chcą konsultacji w sprawie budowy ul. Paderewskiego. „Chcemy drogi o charakterze lokalnym”

W następnym roku Urząd Gminy zamiera wybudować ul. Paderewskiego w Jabłonnie. Wójt zapowiedział, że nowa droga rozładuje ruch z ul. Chotomowskiej. – Zrobimy wszystko, żeby ruch na tej drodze odbywał się z prędkością maksymalną do 30 km/h – twierdzą jednak okoliczni mieszkańcy, którzy apeluję do wójta o zorganizowanie konsultacji społecznych w tej sprawie.

  • W budżecie gminy na 2022 roku znajduje się inwestycja dotycząca budowy ul. Paderewskiego w Jabłonie. Jej wykonanie ma kosztować 6 mln zł
  • 5 mln zł pochodzi z Rządowego Funduszu Polski Ład
  • Urząd Gminy w ramach rządowego programu ubiegał się jeszcze o ponad 69 mln zł na inwestycje wodno-kanalizacyjne, ale złożone wnioski nie uzyskały dofinansowania

Gmina Jabłonna otrzymała w tym roku w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład 5 mln zł na budowę ul. Paderewskiego w Jabłonnie wraz z infrastrukturą towarzyszącą. Cała inwestycja, która została już zapisana w budżecie gm. Jabłonna na 2022 rok, wraz ze środkami gminnymi ma kosztować 6 mln zł.

Podczas grudniowej sesji Rady Gminy wójt Jarosław Chodorski poinformował, że ul. Paderewskiego połączy ul. Chotomowską z ul. Zegrzyńską. Jak dodał, podczas projektowania zostanie podjęta decyzja, czy ul. Paderewskiego zostanie połączoną z Drogą Krajową nr 61 czy tylko z drogą techniczną.

– Nowy ciąg komunikacyjny na pewno rozładuje ruch na ul. Chotomowskiej (…). W ramach tej przebudowy powstanie jezdnia z ciągiem pieszo-rowerowym, oświetlenie, przejścia dla pieszych – mówi Jarosław Chodorski.

Mieszkańcy chcą drogi o charakterze lokalnym

Jeszcze przed sesją z naszym dziennikarzem spotkała się kilkunastoosobowa grupa mieszkańców, która już od jakiegoś czasu próbowała dowiedzieć się coś więcej na temat planowanej inwestycji.

– Pomimo kontaktów telefonicznych z urzędem, nie mamy żadnej odpowiedzi. Dochodzą do nas wiadomości, że ma tu być robiona trasa, która ma odciążyć ul. Chotomowską i przebiegać ul. Paderewskiego, ale my kupując te działki, chcieliśmy ciszy, spokoju i bezpieczeństwa dla naszych dzieci. Wtedy też nie było w planowano tej drogi. Dlatego chcemy, żeby gmina, która będzie realizowała tę inwestycję, wzięła pod uwagę, żeby to była droga lokalna z oświetleniem na całej długości, a także z doświetleniem przejść, chodnikami, zabezpieczeniami dla pieszych i progami zwalniającymi – mówili nam okoliczni mieszkańcy.

Mieszkańcy domagają się przeprowadzenia konsultacji społecznych, ponieważ obawiają się, że w przypadku nie wzięcia pod uwagę ich opinii, Urząd Gminy nie wybuduje w tym miejscu drogi o charakterze osiedlowym, tylko wpuści duży ruch.

– Pomysł, że ta droga ma być odciążeniem ul. Chotomowskiej i że tędy mają jeździć ciężarówki, a nocami motory, po prostu nie mieści nam się w głowach. Nie chcemy takiego hałasu pod naszymi oknami. Zależy nam na tym, żeby droga została zaprojektowana, ale chcemy, żeby była bezpieczna, miała charakter osiedlowy, a ruch odbywał się spokojnie i w sposób przemyślany. Jak ktoś będzie jechał z ul. Chotomowskiej, niech przejedzie, ale po drodze lokalnej, która ma charakter dojazdowy do posesji – tłumaczyli mieszkańcy.

Zrobią wszystko, żeby spowolnić ruch na Paderewskiego

Mieszkańcy zapowiadają również, że zrobią wszystko, aby na ul. Paderewskiego maksymalna prędkość nie była wyższa niż 30 km/h. Ich zdaniem główny ruch powinien odbywać się ul. Chotomowską do skrzyżowania z ul. Modlińską oraz obwodnicą Jabłonny, która powinna zostać dokończona za kilka lat.

– Inaczej będzie tutaj dochodzić do wypadków i potrąceń. Już teraz na ul. Chotomowskiej mało kto jeździ 50 km/h. Tak samo niebezpieczna jest dość wąska ul. Jagiellońska, gdzie kierowcy jeżdżą na pełnej prędkości, bo zrobili sobie skrót do Legionowa. Chcemy też, żeby inwestycja była przemyślana, bo obecnie jest to droga gruntowa i nie ma tutaj żadnego uzbrojenia. Będzie robiona inwestycja za kilka milionów złotych. A potem co? Trzeba będzie pruć jezdnię, żeby położyć rury? – wyjaśniali nam mieszkańcy.

Mieszkańcy zwrócili też uwagę na „braku sensu budowy drogi równoległej do Chotomowskiej”. – Skoro ma być odciążenie ul. Chotomowskiej, to powinna być budowana trasa od Chotomowskiej w stronę planowanej obwodnicy bez zakłócania spokoju mieszkańców na drogach lokalnych – dodali.

Czytaj także: