„Wójcie usuń słupki”. Protest ws. słupków na Modlińskiej

„Słupek beztroski wójta”, „Wójcie usuń słupki” czy „Słupek wstydu wójta gminy”. Między innymi takie hasła możemy przeczytać na naklejkach, które w ubiegłym tygodniu pojawiły się na większości słupków przy ul. Modlińskiej w Jabłonnie. Okoliczni mieszkańcy już od października protestują przeciwko absurdowi drogowemu i domagają się usunięcie słupków. Jak na razie bez powodzenia.

  • Urząd Gminy Jabłonna przekazał pieniądze na zakup słupków, które jesienią zainstalowano w Jabłonnie
  • Mieszkańcy ul. Modlińskiej domagają się usunięcia słupków, które ich zdaniem są w tym miejscu są niepotrzebne
  • Kilka tygodni później Urząd Gminy Jabłonna nie doprowadził do usunięcia słupków w Jabłonnie, ale zamontował identyczne w Bożej Woli

Jak informowaliśmy, Gmina Jabłonna przeznaczyła 250 tysięcy złotych na pomoc rzeczową dla Województwa Mazowieckiego, w ramach której zakupiono m.in. 285 słupków drogowych. Słupki zamontowano na ul. Modlińskiej w Jabłonnie na odcinku od kościoła do lasu.

– Zadanie jest realizowane na podstawie zawartego porozumienia pomiędzy Województwem Mazowieckim, reprezentowanym przez Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich w Warszawie, a Gminą Jabłonna w sprawie pomocy rzeczowej oraz określenia ramowych zasad współpracy i wzajemnych zobowiązań dla realizacji zadania polegającego na umieszczeniu słupków drogowych w ciągu drogi wojewódzkiej nr 630 na terenie gminy Jabłonna – informował Patryk Pawlak, wz. Rzecznika Prasowego MZDW.

Patryk Pawlak dodał, że porozumienie zawarte z Gminą Jabłonna zakłada ustawienie wspomnianych 285 słupków drogowych zgodnie z zatwierdzoną organizacją ruchu. Rada Gminy określiła wartość udzielonej pomocy rzeczowej na kwotę 250 tysięcy złotych.

Brak reakcji

Na początku października wystąpiliśmy do Urzędu Gminy Jabłonna z wnioskiem o udostępnienie informacji publicznej w tej sprawie. Urzędnicy nadal jednak nie znaleźli czasu na przygotowanie informacji, mimo że zgodnie z przepisami zobowiązani są do zrobienia tego w terminie do 14 dni.

W międzyczasie do Urzędu Gminy wpłynęło pismo podpisane przez zdecydowaną większość mieszkańców ul. Modlińskiej na odcinku od skrzyżowania z ul. Wałową do końca ścieżki rowerowej. Mieszkańcy żądają usunięcia słupków. Słupki nadal jednak nie zostały zdemontowane.

Protest mieszkańców i nie tylko mieszkańców

W poprzednim tygodniu na większości słupków pojawiły się naklejki podpisane jako „Protest mieszkańców” oraz „Protest nie tylko mieszkańców”. Autorzy naklejek obwiniają wójta o montaż słupków na ul. Modlińskiej i nawołują go do ich usunięcia.

Czytaj także: