Zmarł płk Stanisław Sierawski. Był żołnierzem Armii Krajowej i Powstańcem Warszawskim

11 lipca 2022 roku, w wieku 107 lat, odszedł od nas płk Stanisław Sierawski – żołnierz Armii Krajowej, Powstaniec Warszawski oraz Honorowy Obywatel Gminy Jabłonna.

Płk Stanisław Sierawski urodził się 12 kwietnia 1915 roku w Olszewnicy Starej. Jego ojciec Tomasz zmarł, gdy Stanisław miał 6 lat, matka Franciszka została z sześciorgiem dzieci.

W 1937 roku Stanisław Sierawski został powołany do służby czynnej w 32 Pułku Piechoty stacjonującym w Modlinie. W składzie tego pułku w 1939 roku uczestniczył w walkach z Niemcami w obronie Modlina jako dowódca drużyny granatników. Po kapitulacji twierdzy dostał się do niewoli, z której został zwolniony 15 października 1939 r. Wiosną 1940 r. nawiązał kontakty ze środowiskami syndykalistycznymi (późniejszy Związek Syndykalistów Polskich) i pod pseudonimem „Stachurski” wstąpił do oddziału sabotażowo-szturmowego działającego w okolicach Legionowa i na warszawskiej Pradze. Po akcji scaleniowej działał w Obwodzie VII „Obroża” AK. W 1942 r. ukończył konspiracyjną szkołę podoficerską w Chotomowie. Podczas Powstania Warszawskiego pełnił służbę na terenie Rejonu I AK Legionowo w Plutonie 707.

Stanisław Sierawski był wielokrotnie odznaczany, otrzymał między innymi Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski i liczne odznaczenia wojenne. W 2013 roku Rada Gminy Jabłonna przyznała mu tytuł Zasłużonego Dla Gminy Jabłonna. 29 kwietnia 2015 r. uchwałą z VIII sesji Rady Gminy Jabłonna został wyróżniony tytułem Honorowy Obywatel Gminy Jabłonna.

30 lipca 2021 r. Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak wręczył ppłk. Stanisławowi Sierawskiemu awans na stopnień pułkownika.

Źródło: Gmina Jabłonna