Zakup samochodu dla policji w 2019 roku?

Wójt rozpętał kolejną awanturę w internecie. – Niestety ponownie radni powiedzieli nie, tym razem kosztem bezpieczeństwa!!! – pisze na Facebooku Jarosław Chodorski. Radni uznali, że w tym roku gmina nie będzie dokładać się do zakupu kolejnego samochodu dla jabłonowskiej policji. Wójt nie poinformował jednak, że radni rozważają uwzględnienie zakupu w budżecie na 2019 roku. Chodorski robi czarną kampanię?

W ostatni czwartek wójt Jarosław Chodorski napisał na Facebooku:

NIESTETY PONOWNIE RADNI POWIEDZIELI NIE, TYM RAZEM KOSZEM BEZPIECZEŃSTWA!!!

Radni nie wyrazili zgody na dofinansowanie zakupu samochodu na potrzeby Policji w Jabłonnie. Podczas ostatniej sesji 10 radnych: Zenon Chojnacki- Przewodniczący Komisji Bezpieczeństwa Publicznego, Witold Modzelewski, Mariusz Grzybek, Dorota Świątko, Bogumiła Majewska, Adam Krzyżanowski, Arkadiusz Syguła, Marta Lipińska, Teresa Gałecka, Paweł Krajewski zagłosowało przeciwko przeznaczeniu 42,5 tys. zł na dofinansowanie do zakupu oznakowanego samochodu dla naszych policjantów. Dziękuję pozostałym radnym za poparcie mojej propozycji wsparcia Komendy Policji. Cieszę się że nie tylko mi nie jest obojętne bezpieczeństwo mieszkańców Gminy Jabłonna.

Niestety wójt nie poinformował, jak wyglądał przebieg dyskusji podczas Komisji Budżetowej, której posiedzenie odbyło się dzień przed sesją. Warto zauważyć, że J. Chodorski uczestniczył w tym spotkaniu.

W 2016 roku gm. Jabłonna współfinansowała zakup 2 samochodów dla jabłonowskiej policji. Jak poinformował radny Zenon Chojnacki, jeszcze przed zakupem, zasugerował komendantowi policji, żeby na potrzeby policji nabyć po jednym samochodzie terenowym i osobowym.

– Pan komendant policji powiedział, że nie ma takiej potrzeby i kupujemy 2 samochody osobowe – relacjonował radny Chojnacki.

Wójt poinformował radnych, że urząd chciałby dofinansować zakup SUV-a, który będzie służył także do jazdy w terenie. Dodał, że policja ma samochód terenowy, ale często stoi w naprawie i policja zamierza oddać go do utylizacji.

– Wiem, że samochód terenowy faktycznie psuje się, ale policja jeździ nim zbyt dużo. Zabiegaliśmy o ten samochód, ale powinien być wykorzystywany tylko i wyłącznie do jazdy w terenie, czyli gdzie faktycznie jest potrzebny. W przypadku zakupu kolejnego, jeżeli on będzie potrzebny do jazdy w lesie, po wale i tylko w miejscach niedostępnych, proszę bardzo. Ale jeśli będzie się nim jeździło, bo wygodnie się do niego wsiada, jeździ i podróżuje, to jestem za tym, żeby wykorzystywać małe samochody, a ten zostawić jako rezerwę, gdzie potrzebny jest samochód terenowy – tłumaczył radny Chojnacki.

Radny poinformował wójta, że w tym roku gm. Jabłonna ma dużo wydatków i należy oszczędzać każdą złotówkę. Dodał także, że jest za tym, aby w tym roku nie przeznaczać środków na zakup pojazdu, a zapisać je w projekcie budżetu na 2019 rok.

Wpis wójta skomentował również radny Mariusz Grzybek.

Panie Wójcie przed wyborami można obiecać wszystko, ale należy spojrzeć na to obiektywnie. Nasza Policja nie jest widoczna i to nie z braku samochodów! Osiedla w Jabłonnie (np. Rajska Osiedle Rajska Jabłoń, które jest tuż obok posterunku Policji) nie czuje się bezpiecznie! Mieszkańcy osiedla nie potrzebują, aby Policja jeździła tam samochodami, bo ma do osiedla zaledwie 50 mb, a niestety nikt nie patroluje tego terenu. Zza szyby trudno jest sprawować bezpieczeństwo, nieprawdaż? Jeśli nie ma ich na nogach (patroli) to będą w samochodach? Radny Paweł Krajewski z tego osiedla wielokrotnie podkreślał tą sytuację i żadne wnioski nie są wyciągane przez Pana i Urząd. Dlaczego? Poza tym Przewodniczący Komisji Bezpieczeństwa w gminie Jabłonna twierdzi, że współpraca z miejscową Policją nie układa się najlepiej. Tak więc myślę, że jest to spore nadużycie z Pana strony, że szafuje Pan bezpieczeństwem, skoro to owo „bezpieczeństwo”, daje mało od siebie. Podobna sytuacja jest na innych osiedlach w gminie. Myślę, że więcej argumentów nie trzeba przedstawiać. Warto podchodzić z rozsądkiem do wszystkich spraw, a nie emocjami przedwyborczymi. Jak Pan widzi, albo nie chce widzieć, radnym przede wszystkim zależy na bezpieczeństwie, ale musi być ktoś w urzędzie (np. Pan), kto będzie reprezentował nasze i mieszkańców sprawy i negocjował z miejscową Policją, to są kompetencje Wójta. Pozdrawiam Mariusz Grzybek

Jabłonna Dla Mieszkańców, fot. archiwalne