Coraz mniej czasu na wybudowanie ścieżek rowerowych!

Do końca listopada gm. Jabłonna musi rozliczyć projekt budowy ścieżek rowerowych, na które otrzymała w ubiegłym roku zewnętrzne dofinansowanie. Wójt początkowo planował wybudować 15 kilometrów ścieżek rowerowych, jednak do tej pory nie wykonano nawet metra. W tym tygodniu wójt unieważnił przetarg na budowę ścieżki rowerowej przy ul. Modlińskiej w Jabłonnie. Urząd nie wyrobi się z inwestycją i straci środki zewnętrzne?

W środę, 4 kwietnia wójt Jarosław Chodorski unieważnił przetarg na budowę ścieżki rowerowej na ul. Modlińskiej od drogi krajowej 61 do skrzyżowania z ul. Zegrzyńską (z wyłączeniem skrzyżowania). Zgodnie z projektem ścieżka rowerowa miała zostać wykonana na odcinku ok. 2 km, ponadto urząd planował realizację chodników, wysp dzielących z azylami, peronu przystankowego wraz z zatoką autobusową oraz zjazdów.

mapa

Jako uzasadnienie unieważnienie przetargu podano informację, że cena najkorzystniejszej oferty przewyższa kwotę, którą gmina zamierzała przeznaczyć na realizację zamówienia. Zgodnie z Biuletynem Informacji Publicznej urząd zamierzał przeznaczyć na ten cel 245.925 zł. Z kolei oferenci zaproponowali dużo wyższe ceny: 2.077.470 zł, 1.735.611,78 zł i 2.892.037,50 zł.

– Realizacja projektu musi być rozliczona do końca listopada – przypominał włodarzom gminy, jeszcze podczas marcowej sesji, radny Adam Krzyżanowski.

– Jestem pełen obaw odnośnie ścieżek rowerowych. Niektóre gminy już mogłyby rozpocząć rozliczanie ścieżek. A czy my przystąpiliśmy do budowy czegokolwiek? Mam obawy, czy ten projekt będzie zrealizowany – mówił radny Zenon Chojnacki.

Gm. Jabłonna ma ogromne problemy z wykonaniem inwestycji – wartej ok. 5,1 mln zł – już od momentu uzyskania dofinansowania zewnętrznego. Przedłużające się projektowanie, wykreślenie ulic w Chotomowie, informacje o możliwości utraty środków zewnętrznych to tylko niektóre z wcześniej opisywanych problemów.

Projekt, na który pozyskano łącznie ok. 48 mln zł środków zewnętrznych, realizuje 8 gmin: Legionowo, Jabłonna, Wieliszew, Radzymin, Nieporęt, Łomianki, Czosnów i Nowy Dwór Mazowiecki. Gmina Jabłonna jest na szarym końcu pod względem budowy ścieżek rowerowych. Dla porównania tak wyglądała budowa ścieżek rowerowych w Łomiankach w poprzednim roku: