Wstrzymano budowę ścieżki rowerowej w Bożej Woli. Wykonawca wezwany do poprawek

Po naszej publikacji w sprawie zastrzeżeń mieszkańców Bożej Woli, co do budowy ścieżki rowerowej przy ul. Dębowej, Urząd Gminy Jabłonna wstrzymał roboty. – Nie ma naszej zgody na fuszerkę wykonawcy – informuje wójt Jarosław Chodorski.

W ubiegłym tygodniu opisaliśmy budowę ścieżki rowerowej przy ul. Dębowej w Bożej Woli. Zwróciliśmy uwagę, że wybudowano m.in. schodki w bramie, zbyt wąskie zjazdy oraz wjazd pod takim kątem, że przejeżdżające samochody zawadzały o niego podwoziem.

Przedstawiciel wykonawcy z firmy Benevento bronił się, że roboty budowlane są realizowane zgodnie z projektem, który jego zdaniem został wykonany całkowicie źle. Jednocześnie zauważył, że nadzór z gminy stwierdził, że 3,5-metrowe zjazdy na posesje są wystarczające. Dodał również, że gdyby inwestycja była robiona tuż przed wyborami samorządowymi, to byłaby zrobiona dobrze.

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Byle jaka inwestycja w Bożej Woli
Wójt przerwał roboty

Po publikacji naszego artykułu, od poniedziałku na budowie nie widać pracowników wykonawcy.

– Na dzień dzisiejszy roboty wykonawcy zostały zawieszone. Wykonawca został wezwany do usunięcia usterek i realizacji zgodnie z projektem, ponieważ to, co wykonuje, jest dla nas nie do przyjęcia. W związku z tym roboty zostały zawieszone i wykonawca został wezwany do wyjaśnień – przekazuje wójt Jarosław Chodorski.

Radna Joanna Doktor twierdzi, że wykonawca nie do końca dopełniał swoje zobowiązania. Cieszy się również, że mieszkańcy pilnują, żeby inwestycja została wykonana w wysokiej jakości.

Nadzór inwestorski: gdzie pan widzi tę fuszerkę?

Ścieżka rowerowa w ul. Dębowej powstaje na odcinku od ul. Modlińskiej do granicy z gm. Wieliszew w pobliżu zlikwidowanego przejazdu kolejowego. Cała inwestycja, wraz z nadzorem inwestorskim, kosztuje 450.098,26 zł. Roboty wykonuje firma Benevento, natomiast nadzór inwestorski pełni Biuro Usług Inżynierskich mgr inż. Emil Gołaszewski.

– Gdzie pan widzi ta fuszerke ? Proszę tylko konkretnie z powołaniem się na konkretny paragraf. Bo stwierdzenia ze się panu wydaje lub pan tak myśli to lepiej czasem zachować dla siebie lub sprawdzić prawidłowość swoich myśli u źródła – pisał do jednego z mieszkańców Emil Gołaszewski, kiedy ten wskazywał na fuszerkę inwestycji w Bożej Woli.

Wójt: o zamknięcie przejazdu apelowali mieszkańcy

Część mieszkańców uważa, że budowa ścieżki rowerowej w tej lokalizacji jest wyrzuceniem środków publicznych w przysłowiowe błoto. Od kiedy kilka miesięcy temu zamknięto przejazd kolejowy, ruch samochodowy drastycznie się zmniejszył. Niektórzy mieszkańcy żartują, że obecnie ich ulica stała się deptakiem.

– Budowa ścieżek rowerowych na terenie gm. Jabłonna, jak również sąsiednich gmin i całej aglomeracji warszawskiej odbywa się na podstawie koncepcji stworzonej w 2013 roku i połączenia wszystkich gmin ścieżkami rowerowymi. O zamknięcie przejazdu kolejowego apelowali mieszkańcy i zostało to przez kolej zrealizowane. Niemniej jednak my nasze działania dotyczące budowy ścieżek rowerowych kontynuujemy – twierdzi wójt Jarosław Chodorski.

Co z siecią wod-kan?

Ponadto mieszkańcy wskazują, że pod dużym znakiem zapytania stoi budowa sieci wodno-kanalizacyjnej na ul. Dębowej. Powód? Teraz, żeby położyć wodociąg i kanalizację, gmina będzie musiała zniszczyć ścieżkę rowerową, niedawno wybudowaną jezdnię albo znajdujący się w dobrym stanie chodnik. W każdym przypadku mogłoby zostać to uznane za niegospodarność władz gminy.

Wójt pominął pytanie dotyczące wskazania przybliżonego terminu rozpoczęcia budowy sieci wod-kan w ul. Dębowej w Bożej Woli, jak i nie odniósł się do tego, czy w przypadku rozpoczęcia budowy, chodnik, jezdnia bądź ścieżka rowerowa będą niszczone.