Sinice w jeziorze i rzece. Zakaz kąpieli

Wszystkie 3 miejsca chronione przez ratowników Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego nad Jeziorem Zegrzyńskim zostały zamknięte z powodu zakwitu sinic. Nie można kąpać się również w rzece Narew w Nowym Dworze Mazowieckim.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny wydał zarządzenie o zakazie kąpieli w wodzie Jeziora Zegrzyńskiego. Sinice zakwitły również w Narwi na brzegu od strony Nowego Dworu Mazowieckiego. W związku z tym także kąpiel w rzece jest zabroniona. Na plaży przy targowisku oraz przy siedzibie WOPR wywieszono czerwone flagi.

Pływanie w wodzie, w której sinice kwitną we wzmożonej liczbie, jest szkodliwe. Ich nadmiar powoduje, że woda ma charakterystyczną zieloną barwę. Sinice lubią kwitnąć szczególnie w wodzie zanieczyszczonej chemikaliami. Sprzyja im duża zawartość fosforanów i azotanów, które zwykle pochodzą z gospodarczych odpadków takich jak detergenty, ścieki czy nawozy sztuczne. Kąpiel w wodzie, w której zakwitły sinice skutkuje przede wszystkim dolegliwościami skórnymi.

Źródło: Wirtualne Legionowo, Wirtualny Nowy Dwór