Są pierwsze lokale dla mieszkańców z Modlińskiej 130

Po naszej interwencji, wójt Jarosław Chodorski znalazł nowe lokale dla części mieszkańców zrujnowanego budynku przy ul. Modlińskiej 130 w Jabłonnie. Już trzy rodziny mają przyznane mieszkania i lada dzień przeprowadzą się do nich. Czwarta rodzina odmówiła, ponieważ zaproponowano jej mieszkanie w gorszym stanie technicznym aniżeli to, z którego obecnie korzysta.

W połowie kończącego się tygodnia Urząd Gminy poinformował naszą redakcję, że:

– Pod koniec ubiegłego tygodnia Wójt Jarosław Chodorski wydał 4 decyzje przydzielające lokale zamienne dla rodzin mieszkających przy ul. Modlińskiej 130. Zaproponowane mieszkania znajdują się w budynkach komunalnych przy ul. Szkolnej 17, ul. Zegrzyńskiej 5 oraz ul. Zegrzyńskiej 1. Zakwaterowanie lokatorów w budynku przy ulicy Zegrzyńskiej 1 stało się możliwe  po ponownych oględzinach rzeczoznawcy, który wydał pozytywną opinię o stanie technicznym trzech lokali mieszkalnych – napisał Michał Smoliński, kierownik Referatu Marketingu i Komunikacji Społecznej.

Jak udało się nam dowiedzieć, w najbliższym czasie do nowych lokali przeprowadzą się trzy rodziny. Czwarta, której zaproponowano mieszkanie przy ul. Zegrzyńskiej 5, odmówiła, ponieważ lokal jest w katastrofalnym stanie i wymaga generalnego remontu. Nie wiadomo, kto miałby przeprowadzić wspomniany remont. Co więcej, mimo wydania decyzji przez urząd, rodzina nadal nie otrzymała w tej sprawie oficjalnego pisma od gminy. Poza podpisaniem odmowy przyjęcia lokalu, wszelkie rozmowy z urzędnikami i wójtem były prowadzone jedynie ustnie.

Tak wygląda zaproponowany lokal przy ul. Zegrzyńskiej 5

– To mieszkanie wymaga generalnego remontu. Trzeba tam wymienić elektrykę albo przynajmniej ją obejrzeć. Należy zrobić ściany, w których są duże ubytki, pęknięcia, grzyb i zalany sufit. A nie wystarczy tego odgrzybić. Trzeba naprawić podłogę, zrobić stolarkę okienną, wymienić drzwi wejściowe, tak samo do generalnego remontu jest łazienka. Do tego kuchnia i problem ogrzewania. Tam nawet włącznik światła trzeba wymienić. Ten lokal jest zrujnowany. Jaki sens ma przeprowadzka w gorsze warunki? – opisuje stan zaproponowanego mieszkania p. Marek.

Według relacji p. Marka, gmina początkowo zaproponowała, że podejmie się jedynie wymiany jednego okna balkonowego, pomalowania ściany i wykonania dezynfekcji. Gdy p. Marek zapytał o pęknięcia w ścianach, odpowiedziano mu, że wystarczy nałożyć trochę gipsu. Z kolei wójt miał zgodzić się na większy remont, ale nie wiadomo, kto miałby go przeprowadzić.

W budynku przy ul. Modlińskiej 130 mieszkają jeszcze 4 rodziny, które nie wiedzą, czy znajdą się dla nich nowe mieszkania. Starsi mieszkańcy nie otrzymali nawet propozycji przeprowadzki. Na razie Wydział Gospodarki Komunalnej wywiesił jedynie kartkę, że woda z pobliskiego ujęcia „nadaje się do picia i potrzeb gospodarczych po przegotowaniu”.

W ostatnich miesiącach niejednokrotnie opisywaliśmy sytuację mieszkańców z ul. Modlińskiej 130. Dzięki naszym artykułom oraz wystąpieniom mieszkańców gm. Jabłonna, Urząd Gminy zainteresował się losem wspomnianych lokatorów.

dsc_0971-kopia

Na zdjęciu część lokatorów, Daniel Szablewski i Piotr Trzaskoma (wrzesień 2016)

Jabłonna Dla Mieszkańców