PARS Poetry 2018 na Słowacji

W połowie listopada w kilku miastach Słowacji odbywał się Międzynarodowy Festiwal Poetycki PARS Poetry 2018. Moderatorami wszystkich spotkań byli: Zuzana Kuglerowa i Ondrej Kalamár – wybitni pisarze ze Stowarzyszenia PARS ARTEM w Bratysławie. W festiwalu uczestniczyła dyrektor jabłonowskiej biblioteki – Anna Czachorowska.

W festiwalu uczestniczyli autorzy z 7 krajów Europy. Wśród nich reprezentanci Polski: Anna Czachorowska (dyrektor Biblioteki w Jabłonnie) oraz Aleksy Wróbel i Remy Juskiewitz. Obydwaj panowie reprezentowali również Wielką Brytanię, gdyż mieszkają tam od wielu lat, promując polską literaturę.

Pierwszy dzień festiwalu rozpoczął się od wizyty w Ratuszu Miejskim w Banskiej Bystrzycy. Uczestnicy festiwalu zostali serdecznie przyjęci przez włodarzy miasta. Oficjalne otwarcie Festiwalu odbyło się po południu w sali wystawowej Biblioteki Naukowej. Koordynatorem spotkań w Banskiej Bystrzycy był słowacki poeta Miroslav Kapusta.

Drugi dzień festiwalu to program poetycko-muzyczny, zaprezentowany w kościele św. Katarzyny w Kremnicy. Autorzy zagraniczni czytali swoje wiersze a oprawę muzyczną przygotowali artyści słowaccy. Kolejne dwa dni to spotkania w bibliotekach szkolnych (Modra i Trnava) i na uniwersytetach (Zvolen). Po południu goście festiwalowi zostali na zamku w Smolenicach. Tam odbywały się wystawy malarskie słowackich artystów oraz recitale słowackich, czeskich i bułgarskich artystów. Podczas wieczoru polskiego wystąpili: Anna Czachorowska, Aleksy Wróbel, muzyczną oprawę zapewnił Remy Juskiewitz.

Ostatniego dnia zagranicznych gości odwieziono do Bratysławy. W każdym z miast, w którym odbywały się spotkania panowała bardzo serdeczna, przyjazna i pełna miłości do słowiańskiej poezji atmosfera.

Źródło: Gminna Biblioteka Publiczna w Jabłonnie