Na sesji poszły w ruch parasolki

Rada Gminy rozpoczęła nową kadencję. Z inicjatywy wiceprzewodniczącej Joanny Doktor radne i urzędniczki zastukały parasolkami o podłogę. W ten sposób uczczono 100. rocznicę uzyskania przez Polki pełni praw obywatelskich.

Jednym z najważniejszych tematów I sesji Rady Gminy Jabłonna było przypomnienie wydarzeń sprzed 100 lat, kiedy to Polski uzyskały prawa wyborcze. Joanna Doktor, wiceprzewodnicząca Rady Gminy przygotowała parasolki i zaprosiła do siebie pozostałe radne oraz urzędniczki, aby wspólnie postukać o podłogę.

– Uważam, że tego typu wystąpienie pań godne jest uwagi na stojąco. Proponuję powstanie! – zarządził Wojciech Nowosiński, przewodniczący Rady Gminy.

Postukiwanie parasolkami spotkało się z głośnymi brawami samorządowców, w tym wójta i wicewójta. Wiceprzewodnicząca Doktor zapowiedziała, że na następnej sesji chciałaby, żeby Rada Gminy podjęła uchwałę w sprawie obchodów uzyskania przez Polki praw wyborczych.

Źródło: Gmina Jabłonna

– Żeby zrobić to bardziej uroczyście, abyśmy zaznaczyli, że kobiety są siłą i spokojem tego narodu – mówiła J. Doktor.

28 listopada 1918 roku marszałek Józef Piłsudski podpisał dekret stanowiący, że „prawa wyborcze mają wszyscy obywatele bez względu na płeć”. We wtorek pod sejmem kobiety znów walczyły o swoje. Początkowo Piłsudski nie był przekonany do tego pomysłu, bowiem uważał, że kobiety nie będą potrafiły w racjonalny sposób dysponować swoim prawem wyborczym. Posunął się nawet do tego, że, jak wspominają historyczne źródła, delegację polskich sufrażystek trzymał mrozie przed swoją willą w Sulejówku zanim zdecydował się wysłuchać. Sufrażystki przyniesionymi ze sobą parasolkami, tłukły o ziemię krążąc wokół willi Piłsudskiego.

Jabłonna Dla Mieszkańców