Otwórz serce dla Fabiana

Już jutro w Szkole Podstawowej w Chotomowie będzie organizowana akcja charytatywna „Otwórz serce dla Fabiana”. Chłopiec choruje na dystrofię mięśniową. Z racji, że koszt pierwszej terapii, wynosi aż 50.000 zł, szkoła postanowiła zorganizować zbiórkę pieniędzy. Odbędzie się także licytacja prezentów, którą poprowadzą Roman Czejarek i Zygmunt Chajzer. Start już o godz. 10.00!

Fabian jest uczniem czwartej klasy szkoły podstawowej. Choruje na dystrofię mięśniową. Jest to choroba genetyczna, wpływająca na funkcjonowanie całego organizmu, osłabia i niszczy mięśnie, również te odpowiadające za oddychanie i serce. Dystrofia mięśniowa DMD, na którą choruje Fabian, to najbardziej powszechna i ostra postać choroby. Jest spowodowana wadą genetyczną, która uniemożliwia produkcję białka o nazwie dystrofina. Bez dystrofiny mięśnie są słabe i łatwo ulegają uszkodzeniu. W miarę upływu czasu zniszczenia są coraz większe i organizm nie jest w stanie ich naprawić, co powoduje postępującą niepełnosprawność.

Zdrowie Fabiana mimo ciągłej i kosztownej rehabilitacji pogarsza się. Na szczęście pojawiła się nadzieja na zatrzymanie postępów choroby. Jest to eksperymentalna terapia, która polega na wszczepieniu komórek macierzystych pozbawionych defektu genetycznego. Komórki zdrowe z czasem zastąpią te uszkodzone, co spowolni postępowanie choroby.

plakat_DRUK

Szkoła organizuje zbiórkę pieniędzy na terapię komórkami macierzystymi, koszt pierwszej części terapii, to 50 tysięcy złotych. Cały dochód ze zbiórki szkolnej zostanie przekazany na konto Fundacji Dzieciom Zdążyć z Pomocą, pod której opieką jest Fabian.

Organizatorzy przygotowali multum atrakcji na jutrzejszą akcję. Będą pokazy talentów uczniów i zaproszonych gości, kawiarenka z domowymi wypiekami, kiermasz świąteczny oraz licytacja prezentów od sponsorów, którą poprowadzą Roman Czejarek i Zygmunt Chajzer. Organizatorzy zapraszają w godz. 10.00-13.00.

Ponadto w klasach jest prowadzona zbiórka do puszek.

Źródło: SP Chotomów, fot. Beme