Otwarto Okno Życia w Legionowie

W Legionowie otwarto pierwsze w powiecie Okno Życia. Można będzie tam zostawić bezpiecznie i anonimowo swoje dziecko, jeśli matka zdecyduje, że nie jest w stanie zająć się nim. Poświęcenia Kapliczki Życia dokonał abp Henryk Hoser.

W środę, 30 września w Legionowie odbyło się uroczyste otwarcie Okna Życia (Kapliczki Życia) przy domu zakonnym Zgromadzenia Sióstr Urszulanek z Gandino przy ul. ks. Schabowskiego 4.

– Nie rozumiem tego, jak matka może porzucić dziecko. Ono nie prosi się samo na świat. Każde dziecko powinno mieć ciepły, kochający dom – mówił podczas mszy świętej abp Henryk Hoser, ordynariusz warszawsko-praski.

Abp Hoser podkreślił, że porzucenie lub zabicie dziecka to największa tragedia, z jaką można się spotkać. Przypomniał, że Matka Teresa z Kalkuty cierpiała najbardziej właśnie z powodu losu porzucanych dzieci.

Po mszy świętej mieszkańcy, duchowni i przedstawiciele władz – w tym Roman Smogorzewski, prezydent Legionowa i senator Anna Aksamit – przeszli procesją do kapliczki.

– Kapliczka wkomponowana jest w mur ogrodzenia. W środku oprócz materaca, kocyka i poduszki znajdują się czujniki ciepła i światła. Okno jest połączone z monitoringiem, po otwarciu zewnętrznych drzwi w zgromadzeniu uruchamia się dyskretny alarm, który informuje siostry, że w oknie może być pozostawione dziecko. Maluch trafi karetką do szpitala na Bródnie. Jeżeli stan dziecka będzie dobry, szpital skieruje je do ośrodka adopcyjnego – informuje Urząd Miasta Legionowo.

Jabłonna Dla Mieszkańców, fot. Urząd Miasta Legionowo