Odszedł z Zarządu Powiatu przez przepisy

Zbigniew Garbaczewski nie jest już członkiem Zarządu Powiatu. Zrezygnował, ponieważ zmusiły go do tego przepisy. Jakie? O tym w dalszej części wiadomości.

Kilka dni temu informowaliśmy, że Grzegorz Kubalski został nowym członkiem Zarządu Powiatu. Jak okazało się, zastąpił on Zbigniewa Garbaczewskiego. Ten drugi musiał zrezygnować ze sprawowanej funkcji w związku z przepisami o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne w zakresie w zakresie nieetatowego członka Zarządu Powiatu.

– Ze względu na to, że posiadam udziały w spółce i jestem prezesem firmy, musiałem zrezygnować. Konieczna byłaby sprzedaż lub przekazanie udziałów na rzecz bycia członkiem zarządu. Jest to taka kolizja prawna, która polega na tym, że nie daje wynagrodzenia, a każe rezygnować – powiedział podczas ostatniej sesji Rady Powiatu Zbigniew Garbaczewski.

Potwierdził to starosta Jan Grabiec, który tłumaczył, że przepis nie pozwala łączyć pracy z funkcją społeczną w przypadku przedsiębiorców. Wspomniany przepis nazwał absurdalnym.

Radny Garbaczewski poinformował, że przyjmując sesję wcześniej stanowiska członka Zarządu Powiatu, nie wiedział o istnieniu takich przepisów. Przyznał, że rozważał nawet zrzeczenie się funkcji prezesa i sprzedaż akcji, ale zrezygnował z tego pomysłu, ponieważ straciłby źródło utrzymania.

Jabłonna Dla Mieszkańców, fot. Urząd Gminy