Odnowiono grób bohatera

Uczniowie z Publicznego Gimnazjum w Chotomowie będą sprawowali opiekę nad odnowionym grobem Wincentego Rapczyńskiego. Z inicjatywy Arkadiusza Syguły i jego żony Alicji, uczestnik Powstania Styczniowego może spoczywać w godnych warunkach.

W poprzednim roku – na Wszystkich Świętych – gmina od odnowiła grób Wincentego Rapczyńskiego, który znajduje się na cmentarzu w Chotomowie. Śmiało można napisać, że był to wyjątkowy człowiek i jednocześnie polski bohater. Uczestniczył w Postaniu Styczniowym, przechodził mękę na zesłaniu na Sybir, ponadto był słuchaczem Polskiej Szkoły Wojskowej i przede wszystkim mieszkańcem Jabłonny. Zmarł śmiercią naturalną w 1903 roku w wieku 67 lat.

– Moja żona interesuje się tematem pomników. Zwłaszcza tych, które znajdują się na cmentarzu w Chotomowie. Małżonka ma nawet skatalogowane wszystkie starsze groby na tej nekropolii – A. Syguła opowiada, w jaki sposób rodził się pomysł odnowienia grobu W. Rapczyńskiego.

W końcu małżeństwo z Chotomowa postanowiło zaangażować się w odnowienie grobu zasłużonego dla naszej ojczyzny W. Rapczyńskiego. Z takim wnioskiem wystąpili do wójta, który zaakceptował ich prośbę. A. Syguła dodaje, że wykonawca ustalał razem z nim oraz żoną wizję tego jak ma wyglądać wyremontowany pomnik.

– W ramach odnowienia oczyszczono z glonów i mchu elementy grobu wykonane z piaskowca, pospawano oczyszczono i pomalowano żelazny krzyż, skuto starą zaprawę betonową i ułożono kostkę granitową, wykonano słupki z piaskowca, na których zamontowano łańcuch. Wykonano oznakowanie dojścia do grobu. Koszt wykonania prac wynosił 6.642 zł brutto. Prace wykonano ze środków na utrzymanie miejsc pamięci narodowej – informuje Michał Smoliński z Urzędu Gminy.

Opiekę nad grobem będą teraz sprawować uczniowie Publicznego Gimnazjum w Chotomowie, a w przyszłości Szkoły Podstawowej nr 2 w Chotomowie.

„Narody tracąc pamięć, tracą życie”… Na szczęście w Chotomowie pamięć o osobach zasłużonych dla naszego narodu jest bardzo silna. Cieszy fakt, że mieszkańcy gm. Jabłonna chcą również kształtować postawy patriotyczne w młodym pokoleniu. Jednocześnie podziękowania należą się także Urzędowi Gminy, który – dzięki naszej sugestii – umieścił informację o odnowieniu grobu W. Rapczyńskiego na swojej stronie internetowej. Brawo!

Jabłonna Dla Mieszkańców