Od soboty cmentarze zamknięte. Wiele osób wyruszyło w kierunku nekropolii

– Dzień poprzedzający, Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny to dni, kiedy cmentarze będą zamknięte – poinformował podczas popołudniowej konferencji premier Mateusz Morawiecki. Wiele osób postanowiło skorzystać z ostatnich godzin przed zamknięciem nekropolii i odwiedza groby bliskich i przyjaciół.

– Liczba zachorowań każdego dnia jest wyższa i nie możemy pozwolić, żeby przed cmentarzami czy w komunikacji gromadziły się duże grupy osób. Wielu ze starszych ludzi, którzy by poszli na te cmentarze, mogłoby tam po 3 tygodniach leżeć – tłumaczył powody zamknięcia cmentarzy w dniach 31.10-2.11 premier Mateusz Morawiecki.

Premier dodał, że: „Tradycja jest mniej ważna niż życie. Proszę powstrzymać się od wyjazdów, również poza miasta. Jeżeli pandemia nie będzie się nasilała, w drugiej połowie listopada będzie pewnie można odwiedzić groby”.

Po ogłoszeniu informacji o zamknięciu cmentarzy, mieszkańcy m.in. gminy Jabłonna tłumnie ruszyli na nekropolie z kwiatami i zniczami. Przy cmentarzach widocznych jest coraz więcej samochodów.