Mieszkańcy zbulwersowani propozycją podwyżki opłat za śmieci. KOMENTARZE INTERNAUTÓW

– Proponuję wprowadzenie opłaty za oddychanie i pobór tlenu w naszej gminie – pisze p. Agnieszka z Chotomowa o propozycji kolejnej podwyżki opłat za odbiór odpadów komunalnych w gm. Jabłonna. – Właśnie wysłałam do swojej radnej prośbę o niegłosowanie za podwyżką. Uważam, że każdy powinien to zrobić do swojego radnego – dodaje p. Ewa z Bożej Woli. Informacja o planowanym wzroście opłat zbulwersowała wielu mieszkańców.

– Do tej pory płacimy nadal 20 zł od osoby, niemniej jednak ta stawka na pewno ulegnie zmianie – mówił kilka tygodni temu wójt Jarosław Chodorski odnośnie wysokości opłat za odbiór odpadów komunalnych. Wójt dotrzymał słowa i na poniedziałkowej sesji Rady Gminy zaproponuje radnym wzrost miesięcznych opłat za odpady segregowane z 20 do 30 zł oraz za odpady niesegregowane z 40 do 60 zł.

Projekt uchwały zakłada wzrost stawek za odbiór odpadów komunalnych na terenie gm. Jabłonna od 1 lipca 2020 roku. Warto dodać, że w projekcie uchwały przewidziano także niższe opłaty dla mieszkańców, którzy kompostują bioodpady. Będą oni płacić za śmieci 2 zł mniej miesięcznie.

Firma spóźnia się z odbiorem odpadów

Mieszkańcy gm. Jabłonna nie przyjęli informacji o planowanej podwyżce z entuzjazmem. Wskazują, że jest to związane z jakością świadczonych usług, która w przypadku obecnego operatora pozostawia wiele do świadczenia. M.in. firma często spóźnia się z odbiorem odpadów.

– To chyba kpina. Firma nie odbiera wszystkich workow . daje za malo workow a jak sie poprosi o wiecej to mowia ze nie moga wydac. Dodatkowo robia balagan podczas odbierania smieci. Nie chcemy takich zmian. Mialy byc zmiany na lepsze a caly czas idziemy na gorsze. Nie Nie i stanowczo nie – pisze p. Cezary.

– Żeby te śmieci jeszcze terminowo były odbierane. To jest jakaś kpina! – wtóruje p. Karolina z Chotomowa.

– Super, chcą podwyzki A sie nie ogarniaja z odbiorem, harmonogram maja inny niż w gminie, zabierają co chcą A nie co mają, i jeszcze podwyzka do tego, no super – dodaje p. Diana.

Za wysokie stawki?

Większość internautów zwraca jednak uwagę na kwestie finansowe.

– Jestem na emeryturze a mąż na rencie i znam więcej takich to jak mamy płacić taką podwyżkę – przyznaje p. Krystyna z Chotomowa.

– Zastanawiam się czy to dobra propozycja tym bardziej że w dobie pandemii wiele osób traci pracę i środki do utrzymania i moim zdaniem Nasza Gmina powinna pomagać Mieszkańcom a nie podwyższać kolejne opłaty przy i tak szalejącej inflacji szczególnie w zakresie produktów żywnościowych … Tak pod rozwagę Naszych Radnych – dodaje p. Adam, także z Chotomowa.

Z kolei p. Monika uważa, że: „W obecnej sytuacji, kiedy ludzie potracili pracę, a inni przynajmniej część wynagrodzeń, to oni podwyższają ceny za śmieci. To jest obrzydliwie niemoralne postępowanie”.

Natomiast p. Leszek z Chotomowa przytacza stawki z innych gmin. – Gmina Łosice stawka opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi 15,00 zł miesięcznie – stawka miesięczna opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi z wykorzystaniem kompostownika do zbierania bioodpadów wynosi 13 zł od mieszkańca….. Pułtusk…Stawki opłat od 1 stycznia 2020 roku, wynoszą odpowiednio do liczby osób w gospodarstwie domowym: w gospodarstwie jedno i dwuosobowym po 17 zł za osobę, w gospodarstwie trzyosobowym 15,33 zł za osobę, w gospodarstwie czteroosobowym 14,50 zł za osobę, w gospodarstwie pięcioosobowym 13,60 zł, za osobę w gospodarstwie – czytamy.

Dlaczego wójt zaproponuje wzrost opłat?

Mieszkańcy zastanawiają się również, czym spowodowane są planowane podwyżki i próbują szukać wytłumaczenia.

– Nie wiem jaką „m@tematykę” wójt gminy zastosował, ale biorąc pod uwagę dane z artykułu, jeśli w 2019 roku gmina miesięcznie płaciła staremu wykonawcy 567 tys. zł, a nowemu w 2020 r. płaci 575 tys. zł. (już po przetargu), to zobowiązania gminy wzrosły jedynie o 1,5 % !! Pan Chodorski pół roku po przetargu naliczył…. podwyżkę aż o 50% (kiedy wzrost kosztów jest rzędu 1,5 % )…? Dodam, że po przetargu od 1. stycznia przerzucono już koszt pojemników ze zobowiązań gminy na zobowiązanie dla mieszkańca, co już było podwyżką.  Matematyka przedstawia więc zupełnie inny wynik! Pytam się na jakiej podstawie te podwyżki? A może mieszkańcy mają pokrywać nie swoje zobowiązania…? – pisze p. Mariusz z Chotomowa.

– NIE MA ZGODY MIESZKAŃCÓW, na kolejne podwyżki pana CHODORSKIEGO dla mieszkańców w obliczu pandemii i sytuacji finansowej wielu z nas !!! Liczę na opamiętanie ! Od dwóch lat wójt zaciąga dług (obligacje), na załatanie własnej dziury budżetowej, którą sam sobie wyznacza. Rok temu zaciągnął papiery dłużne o wartości 27 mln zł, w tym roku na 38 mln zł, razem 65 mln zł, które będą spłacane przez prawie 20 lat. Chyba nasze dzieci będą spłacały długi pana Chodorskiego, bo wielu z nas za 20 lat może już nie być na tym świecie, ale jego zadłużenie pozostanie – dodaje p. Adam.

– Ale czego mieszkańcy nie rozumiecie, jeśli jedna decyzją zwalnia się z podatku największych płatników czyli sklepy wielkopowierzchniowe to druga decyzją trzeba gdzieś te pieniądze odzyskać. Najłatwiej podnosząc płatności tym którzy muszą zapłacić i nie mają armii prawników i doradców podatkowych. Matematyka jest nieubłagana, łatwiej podnieść opłaty za śmieci mieszkańcom niż wyegzekwować zaległe podatki od np pola golfowego, a pieniądze na fanaberie jednoosobowego Konwentu Aktywistów Gminnych być muszą bo jak nie będzie to wójt gminy zostanie „zjechany jak bura s**a” w internecie. Gmina przestała być transparentna, zniknął rejestr umów, pytania do wójta a kontrolna rola Rady Gminy jest kpiną. Źle się dzieje w „państwie Chodorskim”…. – tłumaczy p. Michał z Chotomowa.

„Pan Wójt dobrze spożytkuje te pieniądze”

W zdecydowanej mniejszości są internauci, którzy pozytywnie przyjmują wiadomość o planowej podwyżce.

– Widzę że odezwały się wiejskie obszczymurki i dziady. Pan Wójt codziennie nararza się dla was i mimo koronawirusa chodzi do pracy, zarządza całą gminą, a wy trujecie du…ę o 10 złotych? Trzeba kupić 3 piwka mniej i będzie na opłatę albo przestać pierdzieć w wersalkę i wziąść się za zarabianie normalnych pieniędzy. Ja z chęcią zapłacę 10 złotych więcej bo wiem że Pan Wójt dobrze spożytkuje te pieniądze – pisze p. Piotrek.

Redakcja zachowała oryginalną pisownię wszystkich komentarzy.