Matka Boska Częstochowska nawiedzi parafie

Parafie w Rajszewie, Chotomowie i Jabłonnie szykują się do powitania kopii cudownego obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej. Obraz peregrynuje po terenie diecezji warszawsko-praskiej. W kościołach prowadzone są specjalne rekolekcje a na powitanie obrazu przyjeżdżają kościelni dostojnicy.

Idea peregrynacji zrodziła się w 1956 roku na Jasnej Górze gdy Cudowny obraz Matki Bożej Częstochowskiej niesiony był w procesji po Wałach Jasnej Góry, a zgromadzeni ludzie wołali: „Matko, przyjdź do nas”. Wówczas ówczesny kustosz sanktuarium o. Teofil Krauze, generał paulinów o. Alojzy Wrzalik zrozumieli to jako inicjatywę peregrynacji kopii Obrazu po parafiach Polski, czym podzielili się listownie z prymasem Stefanem Wyszyńskim.

W 1957 roku z inicjatywy prymasa Stefana Wyszyńskiego, został wykonany stosowny duplikat. Namalował go doc. Leonard Torwirt z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ostateczna decyzja w sprawie nawiedzenia wszystkich polskich parafii i diecezji zapadła 11 kwietnia 1957 na 45. zebraniu Konferencji Episkopatu Polski. W maju 1957 kopię tę prymas Wyszyński zawiózł do Rzymu, gdzie w dniu 14 maja papież Pius XII dokonał jej poświęcenia.

W święto Matki Bożej Częstochowskiej, 26 sierpnia 1957 roku na Jasnej Górze w ramach uroczystości rozpoczęcia Milenijnego Nawiedzenia nastąpił symboliczny obrzęd „pocałunku” obrazów – zetknięcia Cudownego Obrazu z poświęconą kopią. Trzy dni później, 29 sierpnia, kopia jasnogórskiej ikony rozpoczęła swą pielgrzymkę po kraju od odwiedzin w Archikatedrze Warszawskiej. 4 września 1966 roku obraz został siłą odebrany przez władze komunistyczne w drodze z Warszawy do Katowic.

Od 2 września 2017 roku obraz peregrynuje po parafiach diecezji warszawsko-praskiej. Powitanie na terenie parafii nawiedzenia odbywa się przed godziną 19 i po przybyciu specjalnego pojazdu – kaplicy, następuje powitanie obrazu i procesja do kościoła.

Poniżej publikujemy terminy nawiedzenia na terenie powiatu legionowskiego.

19.02 Janówek – parafia św. Bartłomieja.
20.02 Skrzeszew – parafia św. Jana Marii Vianey’a
21.02 Rajszew – parafia św. Andrzeja Boboli
22.02 Legionowo – parafia Miłosierdzia Bożego
23.02 Legionowo – parafia Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa
24.02 Legionowo – parafia św. Jana Kantego
25.02 Legionowo – parafia św. Józefa Oblubieńca NMP
26.02 Legionowo – parafia Matki Bożej Fatimskiej
27.02 Jabłonna – parafia Matki Bożej Królowej Polski
28.02 Chotomów – parafia Wniebowzięcia NMP
01.03 Wieliszew – parafia Przemienienia Pańskiego
07.04 Nieporęt – parafia Niepokalanego Poczęcia NMP
08.04 Białobrzegi – parafia bł. Karoliny Kózkówny
09.04 Józefów k. Legionowa – parafia NMP Królowej
10.04 Stanisławów Pierwszy – parafia NMP Wspomożycielki Wiernych

Marek Karpowicz