Rosną młodzi patrioci

Szkoła Podstawowa nr 2 w Chotomowie nie zapomina o przekazywaniu patriotycznych wartości swoim wychowankom. To nie może dziwić, skoro podstawówka nosi imię Orła Białego. Młodzi uczniowie podążają śladami Zośki, Alka i Rudego z Szarych Szeregów.

Jak okazuje się, lektura nie musi być omawiana tylko w szkolnych ławkach. Przekonali się o tym uczniowie klasy 2D, która niedawno miała do przeczytania „Kamienie na szaniec”. Jest to historia chłopaków z Szarych Szeregów, którzy pomimo beznadziejnej sytuacji Polaków w okupowanej przez Niemców Warszawie, postanowili nie poddawać się i walczyć o ojczyznę.

– Już w czasie pierwszych lekcji o tej niezwykłej książce rodziły się pomysły, jak rozszerzyć „standardowe” omawianie lektury, które wkrótce przeszły w czyn. Na początku, po klasowym obejrzeniu filmowej adaptacji „Kamieni na szaniec” dziewczęta wykonały gazetkę o Zośce, Alku i Rudym oraz aktorach odgrywających role tych młodych bohaterów – przekazuje szkoła.

Następnie klasa udała się na wycieczkę do tzw. Katowni Gestapo, czyli do Muzeum Walki i Męczeństwa przy Al. Szucha 25 w Warszawie. Wizyta w tym wstrząsającym miejscu, gdzie Gestapo w bestialski sposób przesłuchiwało polskich więźniów (w tym Rudego, czyli Jana Bytnara) na zawsze pozostanie w pamięci chotomowskich uczniów. Po lekcji muzealnej klasa wraz z opiekunami udała się na Cmentarz Wojskowy na Powązkach, gdzie młodzież odnalazła groby Zośki, Alka i Rudego oraz złożyła na nich znicze. Każdy własnymi słowami w ciszy podziękował tym dzielnym chłopakom, którzy swoją młodość poświęcili walce dla Polski.

– Uczennice Aleksandra Drużyńska, Julia Affek oraz Wiktoria Wygowska-Walburg nakręciły piękny film o tej wzruszającej klasowej wycieczce. Jednak pomysły klasy II D jeszcze się nie wyczerpały i teraz planują zaprosić do szkoły odtwórców głównych ról filmu „Kamienie na szaniec”. Kto wie, może wkrótce będziemy mogli o tym napisać – informuje szkoła.

Jabłonna Dla Mieszkańców, fot. SP2 w Chotomowie