Kulturalna niedziela w Pałacu

PAN Dom Zjazdów i Konferencji w Jabłonnie zaprasza na „Pałacowe spotkanie z muzyką”. W najbliższą niedzielę przed jabłonowską publicznością wystąpią Paweł Gusnar na saksofonie i Maciej Staszewski na gitarze. Po koncercie w Galerii Sztuki Współczesnej „Oranżeria” odbędzie się wystawa prac Lecha Majewskiego.

W niedzielę, 19 marca o godz. 13.00 w Pałacu odbędzie się już 147. koncert z cyklu”„Pałacowe spotkania z muzyką”. Tym razem Paweł Gusnar i Maciej Staszewski zagrają najsłynniejsze kompozycje Franza Schuberta, Gabriela Faure, Gerarda Drozda, Grega Hyslopa i Astora Piazzola.

Paweł Gusnar: saksofonista, kameralista, pedagog, profesor Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, od września 2016 r. prorektor tej uczelni. Jeden z nielicznych saksofonistów łączących na równie wysokim poziomie działalność na polu muzyki klasycznej, jazzowej i rozrywkowej. Koncertuje na estradach prestiżowych sal koncertowych – filharmonicznych i kameralnych, w Polsce i za granicą. Jako solista występował m.in. z orkiestrami: Sinfonia Varsovia, NOSPR, Polska Orkiestra Radiowa, Amadeus, Concerto Avenna, Royal Northern College of Music, Orchestre Valentiana, Lviv Chamber Orchestra Academia i niemal wszystkimi orkiestrami filharmonicznymi w Polsce. Współpracuje z wieloma orkiestrami symfonicznymi oraz z zespołami jazzowymi i rozrywkowymi. Gusnar jest wielkim propagatorem muzyki współczesnej oraz niestrudzonym promotorem polskiej muzyki w świecie. Dla niego powstają dzieła, które prawykonuje na arenie międzynarodowej – zarówno koncerty saksofonowe jak i utwory kameralne. Od 2015 r., nakładem wydawnictwa Ars musica, ukazuje się seria Paweł Gusnar Collection,  zawierająca utwory napisane dla tego saksofonisty. W dorobku posiada blisko 50 płyt CD, w tym sześć solowych. Jedna z nich uhonorowana Fryderykiem 2014. Nominowany był do tej nagrody wielokrotnie, również w kategorii Artysta Roku. Jako niekwestionowany autorytet zasiada w jury konkursów i prowadzi kursy mistrzowskie w najlepszych ośrodkach muzycznych świata – od Odessy, przez Wiedeń, Hanower, Zurych, po Strasburg i Paryż. Prowadzi klasę saksofonu w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina oraz w Akademii Muzycznej im. Kiejstuta i Grażyny Bacewiczów w Łodzi.

Maciej Staszewski: gitarzysta i kompozytor urodzony w 1984 roku w Łodzi. W 2003 roku ukończył z wyróżnieniem Państwowe Liceum Muzyczne im. H. Wieniawskiego w Łodzi. Studiował w Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi, którą ukończył w klasie gitary klasycznej prof. Jerzego Nalepki (2008) i w klasie kompozycji prof. Jerzego Bauera (2009). Jako solista i kompozytor wielokrotnie brał udział w festiwalach międzynarodowych, w tym: Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”, Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Improwizowanej „Ad Libitum”, Międzynarodowym Festiwalu Indywidualności Muzycznych „Tansman 2012”, Światowych Dniach Muzyki ISCM, kilkakrotnie w ramach sesji „Musica Moderna” oraz w ramach ogólnopolskich sesji gitarystyki polskiej. Maciej Staszewski współpracował z wieloma polskimi orkiestrami. Jest autorem kompozycji na gitarę, utworów fortepianowych, kameralnych, chóralnych i elektroakustycznych. Pełni funkcję prodziekana Wydziału Instrumentalnego Akademii Muzycznej w Łodzi w kadencji 2016-2020.

Tuż po zakończeniu koncertu, w Oranżerii odbędzie się wernisaż prac Lecha Majewskiego.

Profesor Lech Majewski: specjalizuje się w grafice wydawniczej i reklamowej, ale najdłużej jest związany z formą plakatu. Jeden z nich przygotowany na XVI Międzynarodowe Spotkania Wokalistów Jazzowych w 1989 r. znalazł się wśród setki najważniejszych plakatów z Europy i Stanów Zjednoczonych, powstałych w latach 1945-1990. Lech Majewski przypomina, że nawet jeśli „plakat nie zmienia świata, trzeba pamiętać o jednej rzeczy – jest znakomitym zapisem miejsca, czasów i wydarzenia.” Jego plakaty (w latach 70. – malarskie, potem zredukowane do czarno-białej grafiki, ostatnio zaś bliskie „współczesnej estetyce ulicy”) prezentowane są na całym świecie. Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień. Projektuje książki w Polsce i w Niemczech. Wśród nich zaprojektował wiele podręczników. Ilustruje książki dla dzieci. Wiele z nich zdobywa tytuły najpiękniejszych wydawnictw roku. Studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom zrealizował u prof. Henryka Tomaszewskiego. Ma własne studio graficzne, prowadzi zajęcia na wydziale grafiki warszawskiej ASP a także na wielu uczelniach na świecie. Jest również Prezydentem Międzynarodowego Biennale Plakatu w Warszawie. Lech Majewski jest Doctorem Honoris Causa Uniwersytetu J.E. Purkyne w Usti nad Łabą w Czechach oraz laureatem Ladislav Sutnar Prize Uniwersytetu West Bohemia w Pilznie. Komponuje i gra na gitarze.

Jabłonna Dla Mieszkańców