III Ogólnoświatowe Warsztaty Capoeira w Chotomowie

W miniony weekend (21-23 października) Chotomów stał się najważniejszym miejscem Capoeira na świecie. Odbywały się tam trzecie ogólnoświatowe warsztaty Capoeira, organizowane przez ACMB Legionowo, zakończone egzaminami.

Capoeira to popularna w Brazylii sztuka walki. Opiera się ona na płynnym, rytmicznym ruchu. Rozróżnia się trzy style Capoeira: angola, regional i capoeira współczesna. Walki odbywają się w roda – czyli kręgu utworzonym z innych graczy capoeira. Na czele kręgu znajduje się bateria, w której capueiristas grają na instrumentach.

Tegoroczne warsztaty odbyły się pod hasłem „Voltando as raízes” co oznacza powrót do korzeni. Odbywały się one większość czasu na sali gimnastycznej Publicznego Gimnazjum im. Orła Białego w Chotomowie. Udział w wydarzeniu brali goście między innymi z Warszawy, Rzeszowa, Łodzi, czy też z Niemiec i Brazylii. Grupa ACMB Legionowo, którą prowadzi Professor Muzenza, na co dzień swoją siedzibę ma przy ulicy Sienkiewicza. Akademia została otwarta na początku tego roku, a sama grupa istnieje już cztery lata.

Warsztaty zaczęły się już w piątek 21 października o godzinie 18:30 w Akademii Capoeira Legionowo, przy ulicy ul. Sienkiewicza. Tego dnia trening poprowadził Mestre Bamba, który specjalnie na warsztaty i egzaminy przyjechał z Bazyli. Mestre po polsku oznacza mistrz, a Mestre Bamba jest właśnie mistrzem Capoeira światowej grupy Associação de Capoeira Mestre Bimba – w skrócie ACMB.

Drugiego dnia uczestnicy wydarzenia spotkali się w szkole w Chotomowie, gdzie poprowadzili dla nich zajęcia Contra-Mestre Tamarindo (CCBGS/Monachium), Contra-Mestre Secao (UNICAR/ Łódź), Professor Amendoim (CCBGS/Rzeszów), Professor Bailarino (GCB Grupo de Capoeira Brasil). Treningi były podzielone na dorosłych i dzieci. Profesorowie uskuteczniali wśród uczestników zajęć techniki obalenia. Później podczas treningowej rody Mestre Bamba zwracał uwagę na to jak powinno się grać Capoeira Regional, oraz tłumaczył różnice pomiędzy różnymi stylami Capoeira. Dzień zakończył się w Akademii w Legionowie otwartą rodą.

Najwięcej emocji było trzeciego dnia warsztatów. Na ten dzień zaplanowane było III Batizado e Troca de cordas – czyli egzaminy na wyższy stopień. Egzamin poprzedzony był treningiem poprowadzonym przez profesorów oraz wystąpieniem adeptów legionowskiej akademii. Podczas Batizado wszyscy uczniowie zdobyli swoje cordas. Ostatnią egzaminowaną osobą był sam Professor Muzenza, który chciał wśród swoich uczniów zdobyć wyższy stopieni. Z profesorem zagrał Mestre Bamba.

Po egzaminach wszyscy uczestnicy zajęć mieli okazję zagrać w roda, która zakończyła III Ogólnoświatowe warsztaty Capoeira Voltando as raízes.

Tekst: Konrad Ruciński
Foto: Marek Karpowicz