Gmina oświetliła pola i drzewa

Gmina Jabłonna wydała około 68 tys. złotych na projekt i budowę oświetlenia ul. Chabrowej w Rajszewie. Blisko połowa zainstalowanych latarni oświetla jednak pola, ponieważ nie znajduje się przy nich ani jeden budynek. Dlaczego nie oświetlono jedynie odcinka drogi, przy którym znajdują się domy a pozostałych latarni nie zamontowano na innej ulicy?

– Często biegam chodnikiem przy drodze wojewódzkiej w Rajszewie i zastanawia mnie, dlaczego oświetlono jedną z ulic. Chodzi mi o ul. Chabrową. Rozumiem, że gmina stara się oświetlać kolejne drogi, ale kilka latarni postawiono po prostu w polu. Z tej ulicy nie ma wyjazdu na drogę wojewódzką, bo na końcu rosną drzewa, dla pieszych także nie jest to jakiś skrót, bo przystanki autobusowe są daleko i można dotrzeć do nich innymi drogami. Chyba wójt nie miał na co wydać pieniędzy – poinformował nas czytelnik.

W drugiej połowie poprzedniego roku na ul. Chabrowej w Rajszewie wybudowano 16 latarni. Na ten cel wydano 63.200 zł. Z kolei w 2015 roku przeznaczono 4.674 zł na wykonanie dokumentacji projektowej tej inwestycji. Jak okazuje się, 7 latarni powstało pośród pól. Zapytaliśmy urząd, w jakim celu zamontowano latarnie, które oświetlają tylko pola i drzewa.

– Latarnie zostały zainstalowane w celu oświetlenia dojścia do drogi wojewódzkiej DW 630 – informuje Justyna Kręcik, Naczelnik Wydziału Inwestycji.

Zapytaliśmy również czy wspomniane latarnie zapewniają kierowcom bezpieczny przejazd podczas wyjeżdżania samochodami z ul. Chabrowej bezpośrednio na drogę wojewódzką.

– Oświetlenie uliczne służy przede wszystkim zapewnieniu bezpieczeństwa użytkownikom ruchu – urzędniczka odpowiedziała z upoważnienia wójta Jarosława Chodorskiego.

Warto dodać, że bezpośredni wyjazd z ul. Chabrowej na DW 630 nie jest możliwy, ponieważ po prostu go nie ma. Na końcu ul. Chabrowej rosną za to drzewka.

Podczas uchwalania budżetu na 2018 rok radni zaproponowali, żeby w tym roku wybudować m.in. oświetlenie ul. Rekreacyjnej w Jabłonnie, Niecałej, Uroczej, Jutrzenki czy łącznika ul. Polnej z Ogrodową w Chotomowie. Nie spotkało się to jednak z aprobatą wójta, ponieważ J. Chodorski podczas sesji nie wyraził zgody na realizację tych inwestycji.