Dyrektor biblioteki wśród najlepszych poetów

Od 11 do 17 lipca Anna Czachorowska, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Jabłonnie uczestniczyła w XXII Międzynarodowym Festiwalu Poetyckim w Curtea de Arges w Rumunii. Jego organizatorem jest Fundacja i Międzynarodowa Akademia Kultury Orient-Occdent. Festiwal należy do pięciu najważniejszych wydarzeń tego typu na świecie, obok festiwalu poezji Struga (Republika Macedonii), Medellin (Kolumbia), Las Palmas (Hiszpania) czy Three Rivers (Kanada).

To była już XXII edycja tego międzynarodowego wydarzenia kulturalnego, w którym wzięło udział 70 ludzi pióra z 35 krajów świata ( m.in. USA, Kanada, Meksyk, Chile, Kolumbia, Peru, Argentyna, Brazylia, Pakistan, Chiny, Egipt, Palestyna, Hiszpania, Norwegia, Niemcy, Polska).   W poprzednich 21 edycjach festiwalu uczestniczyło już 1600 poetów z ponad 100 krajów. Ostatnia edycja festiwalu dedykowana była Stuleciu Wielkiej Unii 1918 -2018.

Rozpoczęcie odbyło się rankiem 12 lipca. W holu hotelu Posada Curtea de Arges odbyło się otwarcie wystawy poświęconej setnej rocznicy Wielkiej Unii (we współpracy z Muzeum Historii i Sztuki). Następnie, w tym samym dniu w salonach Centrum Kultury i Sztuki „George Topirceanu”otwarto Wystawę Wydawniczą Międzynarodowej Akademii Wschód –Zachód (ponad 300 tomów)a także 2-tomowej Antologii (600 stron) POESYS 22 – 2018 (w której znajduje się także biogram A. Czachorowskiej, bibliografia oraz wiersze w języku angielskim i rumuńskim). Recytacje ponad 500 wierszy odbyły się w Wielkiej Sali Gminy Curtea de Arges i w Muzeum Miejskim. Wykonywane były w językach ojczystych, angielskim i rumuńskim. Towarzyszyła temu wystawa prac rzeźbiarza  Dan Gherasimescu, wystawa sztuki (książka niekonwencjonalna) Caroliny Ilicy a także występy rumuńskich artystów. Przedstawione zostały tańce i muzyka ludowa Rumunii. W Wielkiej Sali Gminy uczestników festiwalu przyjął burmistrz Constantin Panturesciu. Goście festiwalowi mogli odwiedzić słynne zabytki sztuki i kultury rumuńskiej. Uczcili Stulecie Wielkiej Unii poprzez złożenie kwiatów pod pomnikiem Michała Walecznego oraz na grobach króla Ferdynanda i królowej Marii.  Mieli również inne atrakcje, jak zwiedzanie Fortecy Vlada Tepesa (Draculi), Corbia de Piatra (The StoneRavens Monastery), przejażdżka statkiem po jeziorze Vidraru.

Wieczorem 16 lipca, w hali Basarab  Muzeum Gurtea de Arges odbyło się wręczenie nagród literackich. Tegorocznym zwycięzcą wielkiej nagrody literackiej został jeden z najważniejszych rumuńskich powieściopisarzy – Nicolae Breban. Wielka nagrodę (Grand Prix) dla poezji otrzymał jeden z najwybitniejszych poetów kolumbijskich – Winston Morales Chavarro (który w przyszłym roku odwiedzi Polskę).

Podczas tegorocznej edycji Festiwalu wszyscy uczestnicy podpisali złotą księgę Festiwalu, otrzymali też pamiątkowe dyplomy za udział w nim. Miłym akcentem zakończył się ten festiwal, trwający 6 dni i 6 nocy. Każdy z uczestników festiwalu odręcznie napisał swój ulubiony wiersz w języku ojczystym, jako autograf do nowo powstającego w tym roku Muzeum Poezji. Goście zostawili też swoje książki z autografem oraz swoje fotografie. A. Czachorowska także należała do tych szczęśliwców. W Rumunii zostały książki pani dyrektor,  i te wydane przez bibliotekę w Jabłonnie oraz suweniry, materiały promocyjne (m.in. proporczyk naszej gminy). Te wszystkie materiały będą tematem przyszłorocznej wystawy w Muzeum Poezji w Curtea de Arges w Rumunii.

O XXII Międzynarodowym Festiwalu w Curtea de Arges ukazały się już artykuły w prasie rumuńskiej, chińskiej, meksykańskiej, pakistańskiej, albańskiej, kolumbijskiej, niemieckiej.

Jabłonna Dla Mieszkańców, fot. GBP Jabłonna