Drzewa w Rajszewie do usunięcia. Zostaną posadzone nowe

Już niedługo Urząd Gminy usunie uschnięte drzewa, które straszą swoim wyglądem wzdłuż ścieżki rowerowej w Rajszewie. W poprzednim roku gmina przeznaczyła ponad 83 tys. zł na przesadzenie 275 drzew, ale większość z nich nie przyjęła się. Wójt przyznaje, że trudno mieć pretensje, iż część drzew uschła.

W poprzednie wakacje pisaliśmy o usychających drzewach tuż przy drodze wojewódzkiej w Rajszewie. Sprawa dotyczyła drzew, takich jak sosna czarna, świerki i graby, które przesadzono podczas budowy ścieżki rowerowej.

Sekretarz: należy poczekać

– Część drzew pomimo tego, że gałęzie są suche zachowało żywotność. Należy poczekać do późnej jesieni i dopiero wtedy ocenić czy drzewa uschły całkowicie (…). Drzewa pielęgnowano adekwatnie do posiadanych możliwości finansowych i kadrowych – informowała w poprzednim roku Agnieszka Sobczak, sekretarz gminy.

[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Usychają drzewa przesadzone wzdłuż ścieżki rowerowej
Projekt mógł być inny?

Koszt przesadzenia 275 drzew wyniósł 83.160 zł. Początkowo wójt Jarosław Chodorski planował usunąć drzewa, ale po sprzeciwie okolicznych mieszkańców zmienił zdanie i podjął decyzję o przesadzeniu drzew. Mieszkańcy zwracali uwagę, że problemu uschniętych drzew można było uniknąć poprzez budowę ścieżki rowerowej bliżej drogi. Wtedy ścieżka ominęłaby drzewa posadzone kilka lat temu przez mieszkańców. Innego zdania była natomiast sekretarz Agnieszka Sobczak, która wskazywała, że posadzone drzewa były nielegalnymi nasadzeniami.

– Ścieżka rowerowa ze względu na określoną szerokość pasa drogowego i istniejącą już infrastrukturę nie mogła zostać poprowadzona w inny sposób – informowała sekretarz.

Za projekt ścieżki rowerowej odpowiedzialna była firma Appius Inżynieria Inż. Bogdan Dybek, która już wcześniej była znana z zaprojektowania m.in. czerwonych pasów ścieżki rowerowej w Jabłonnie czy stojaków na 110 rowerów w Suchocinie. Firma Bogdana Dybka zaprojektowała również ścieżkę rowerową na ul. Dębowej w Bożej Woli, do realizacji której sporo pretensji mieli okoliczni mieszkańcy.

Drzewa do usunięcia

W ostatnim czasie wójt zdecydował, że uschnięte drzewa zostaną w końcu usunięte, a w zamian pojawią się nowe nasadzenia. Zdaniem wójta trudno mieć pretensje, że część drzew uschła, w związku z warunkami atmosferycznymi, które panowały w poprzednim roku.