Nie będzie świetlicy na Przylesiu? „Nie, bo nie!”

Setki rozmów, spotkań i masa poświęconego czasu przez mieszkańców Osiedla Przylesie w Jabłonnie mogą pójść na marne. Mimo że w budżecie znaleziono pieniądze na zakup lokalu pod świetlicę osiedlową, urząd prawdopodobnie wycofa się. – Wraz z dwoma sąsiadkami byłam na spotkaniu z wójtem Chodorskim, podczas którego zadałam jedno ważne dla nas pytanie: czy dokona pan zakupu lokalu przy ul. Akademijnej na świetlicę, na cele społeczne? Odpowiedź była krótka: nie! – relacjonuje główna inicjatorka pomysłu zakupu lokalu.

Podczas majowej sesji Rada Gminy przeznaczyła 420.000 zł na zakup lokalu przy ul. Akademijnej w Jabłonnie należącego do SMLW. Od kilku miesięcy trwały zaawansowane rozmowy odnośnie pozyskania lokalu pod świetlicę osiedlową na potrzeby dzieci i osób starszych. Kiedy Rada Gminy wyraziła zgodę na jego zakup, nic nie wskazywało na to, że transakcja może nie dojść do skutku. Jak informuje główna inicjatorka zakupu, wójt Jarosław Chodorski nie jest zainteresowany zakupem.

„Świetlicy nie będzie. Jestem wkurzona! Miało być blisko, miało być szybko, miało być… I nie będzie – bo nie! Znowu mamy czekać, tylko nie wiadomo na co! Tyle rozmów, spotkań, posiedzeń komisji, sesji Rady Gminy, poświęconego czasu z dzieckiem na ręku zamiast na placu zabaw. Dzisiaj o godz. 9.00 wraz z dwoma sąsiadkami byłam na spotkaniu z Wójtem Gminy Jabłonna Jarosławem Chodorskim, podczas którego zadałam jedno ważne dla nas pytanie: czy dokona (pan – red.) zakupu lokalu przy ul. Akademijnej na świetlicę, na cele społeczne? Odpowiedź była krótka: nie!

Dlaczego? 1. Bo za drogo. 2. Bo za małe. 3. Bo… nie teraz, ponieważ dział inwestycji nie może zająć się kolejną inwestycją, bo ma ich aż nadto i nie da rady wysłać jednego czy drugiego pisma w sprawie zakupu. 4. Bo nie lubię SMLW. 5. Bo kiedyś w przyszłości, jeśli Rada Gminy (która podjęła już decyzję o zakupie oraz przeznaczyła środki finansowe na lokal przy ul. Akademijnej, w którym trzeba tylko łazienkę i podłogę zrobić) pozwoli i podejmie decyzję o przeznaczeniu pieniędzy na postawienie większej świetlicy kontenerowej na działce (polu) na Akademijnej, którą gmina zakupiła pod szkołę, na którą nie ma jeszcze podpisanego aktu notarialnego, nieuzbrojonej w prąd, kanalizację, wodę to świetlica będzie większa i nie od SMLW… Ale nie teraz… To kiedy? Cytuję słowa wójta: ”w tym samym czasie, co zakup lokalu”, ale nie w lipcu, nie do września, do końca roku. Tyle, że dział inwestycji ma za dużo innych projektów…

Czemu wójt tak upiera się przy kontenerach? Najpierw przedszkole, teraz świetlica? Jeżeli gmina zakupi lokal to będzie to mienie gminne, nie straci na tym, a może tylko zyskać – z czasem na wartości, gdyby trzeba było sprzedać, można wynajmować i czerpać, ale przede wszystkim u mieszkańców, kiedy otworzy dla nich Świetlicę (klub) Osiedlową. Nie wiem czy wójt wójtem pozostanie, jest szansa, aby Gmina Jabłonna, którą reprezentuje Jarosław Chodorski zrobiła coś dobrego, o co proszą go mieszkańcy, którzy go wybrali, a wójt na to: nie! Panie wójcie nie wiem co można jeszcze zrobić, aby pana przekonać… Nie bo nie? To przykre. Mimo wszystko ja, my, mieszkańcy mamy jeszcze nadzieję, że świetlica jednak będzie tu i teraz. Bo liczy się tylko tu i teraz, tylko tu i teraz pan jest, za obietnice dziękujemy” – czytamy na profilu mieszkańców Osiedla Przylesie.

Poprosiliśmy Urząd Gminy o komentarz. Niestety do momentu publikacji artykułu, nie otrzymaliśmy żadnej odpowiedzi. Wójt nie chciał również rozmawiać z radnymi.

– Pod koniec poprzedniego miesiąca Rada Gminy zabezpieczyła w budżecie 420 tys. zł na zakup lokalu pod świetlicę osiedlową na Przylesiu. Mieszkańcy z tej części Jabłonny od dawna prosili gminę o powstanie lokalu, który będzie służył dzieciom i starszym osobom. Dzisiaj dotarła do mnie informacja, że wójt Chodorski jednak nie zamierza wyrazić zgody na zakup lokalu, mimo środków zabezpieczonych przez radnych. Jako przewodniczący Komisji Rewizyjnej kilkakrotnie poprosiłem o pojawienie się wójta na dzisiejszym posiedzeniu w celu osiągnięcia porozumienia w sprawie lokalu. Niestety wójt, ani wicewójt i sekretarz nie mieli czasu, żeby porozmawiać – poinformował wczoraj radny Adam Krzyżanowski.

Jabłonna Dla Mieszkańców