Wójt przeniesie Pomnik Orła Białego? Brak zgody mieszkańców i radnych

Urząd Gminy zamierza wydać ponad 300.000 złotych na rozebranie Pomnika Orła Białego w Chotomowie i odtworzenie go w nowym miejscu. Powód? Obecnie podczas uroczystości patriotycznych ruch na ul. Partyzantów wstrzymywany jest na 45 minut. Pomysłowi wójta stanowczo sprzeciwili się mieszkańcy Chotomowa i radni.

W tym roku rozpoczną się pracę związane z renowacją Pomnika Orła Białego, który od lat jest symbolem Chotomowa. Podczas zebrania wiejskiego mieszkańcy zażyczyli sobie, aby pomnik został odnowiony na 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, która będzie przypadać na 11 listopada br. Wójt Jarosław Chodorski postanowił pójść krok dalej i chce pomnik rozebrać, a następnie przenieść w nowe miejsce.

– Projekt zakłada rozebranie istniejącego Pomnika Orła Białego i odtworzenie go na nowym miejscu. Nowa lokalizacja znajduje się na tej samej działce, jednak pomnik zostanie przeniesiony w stronę ul. Piusa, a front skierowany w stronę ronda. Pomnik Orła Białego zostanie jednocześnie przeniesiony w głąb działki, co pozwoli wygospodarować miejsce, w którym będą mogły odbywać się uroczystości patriotyczne (obecnie, uczestnicy uroczystości stoją na czasowo wyłączonej z ruchu drodze powiatowej) – informuje Michał Smoliński, kierownik Referatu Marketingu i Komunikacji Społecznej. – Udział wojska, licznych delegacji i mieszkańców wymaga by na czas trwania uroczystości wstrzymać ruch w rejonie pomnika. Trwa to około 45 minut – dodaje M. Smoliński.

Gmina planuje, że całość prac będzie kosztować ponad 300.000 zł. Część tej kwoty miała zostać sfinansowania ze środków zewnętrznych, ale jak przyznał wicewójt Marcin Michalski, urząd nie pozyskał na ten cel nawet złotówki.

Pomysł wójta spotkał się ze sprzeciwem mieszkańców, którzy albo nie wyobrażają sobie, żeby pomnik został przeniesiony w nową lokalizację albo twierdzą, że gminy nie stać na wydanie ponad 300.000 zł na ten cel i są ważniejsze inwestycje. Mimo braku dofinansowania, wicewójt poinformował, że włodarze nadal mają takie same plany związane z przesunięciem pomnika i zmianą zagospodarowania terenu. Należy dodać, że wójt Chodorski nie przeprowadził konsultacji społecznych w sprawie zmiany lokalizacji Pomnika Orła Białego.

– Wolą większości mieszkańców, a szczególnie tych, którzy żyją tu od pokoleń jest, żeby pomnik pozostał w tym miejscu, w którym jest obecnie. Ten pomnik jest symbolem – mówił na majowej sesji Witold Modzelewski, przewodniczący rady.

Radny Adam Krzyżanowski dodał, że poruszenie konstrukcji, może spowodować zniszczenie pomnika. Dziwił się także, że gmina chce przeznaczyć ponad 300.000 zł ze względu na korki podczas uroczystości patriotycznych, po czym dodał, że intencją mieszkańców, którzy podczas zebrania wiejskiego przeznaczyli 15.000 zł, była jedynie renowacja pomnika. Te słowa poparł kolejny radny z Chotomowa – Arkadiusz Syguła, który powiedział wprost, że starsi mieszkańcy chcą jedynie renowacji pomnika i nic więcej. Koniec końców radni zabezpieczyli w budżecie 50.000 zł, które wraz z funduszem sołeckim w wysokości 15.000 zł, mają pozwolić wójtowi tylko na odnowienie pomnika, a nie jego przeniesienie.

Jabłonna Dla Mieszkańców