Znaleziono niewybuchy w lesie Kadzielnia

W lesie Kadzielnia na granicy Janówka Drugiego i Trzcian znaleziono niewybuchy z czasów II Wojny Światowej. Stowarzyszenie Historyczno-Badawcze Triglav prowadzi na obszarze obiektu D-10 Twierdzy Modlin oraz fortów ziemnych w Trzcianach poszukiwania zabytków.

– Podczas kolejnej akcji poszukiwawczej w lesie zwanym Kadzielnią, nasza ekipa natknęła się na dość nietypowe znalezisko. W jednym z okopów ziemnych nasza grupa poszukiwacza znalazła niewybuchy z okresu II WŚ. Niebezpieczne przedmioty, tj. pociski artyleryjskie kalibru 125 mm i 88 mm oraz ręczny granatnik przeciwpancerny zwany „pancerfaustem”, leżały dosłownie na wierzchu. Bardzo możliwe, że odsłoniły je dziki albo jakiś nieodpowiedzialny pseudo poszukiwacz. Niebezpieczne znalezisko zgłosiliśmy odpowiednim służbom. Chcieliśmy serdecznie podziękować Oficerowi Dyżurnemu Policji Jabłonna za bardzo szybkie skierowanie na miejsce patrolu, który zabezpieczył znalezisko do czasu przybycia żołnierzy z 2 Mazowiecki Pułk Saperów – informuje stowarzyszenie.

Celem poszukiwań prowadzonych przez Triglav jest weryfikacja istnienia tuneli i podziemnych pomieszczeń zlokalizowanych pod D-10, jak również weryfikacja informacji dotyczących istnienia na terenie lasu Kadzielnia masowych mogił Polaków rozstrzelanych przez Niemców w latach 1939-1940.

Jabłonna Dla Mieszkańców, fot. SH-B Triglav