Zatrucie salmonellą. 100 przedszkolaków w szpitalach!

W Gminnym Przedszkolu w Chotomowie doszło do zatrucia pokarmowego wywołanego salmonellą. W szpitalach obecnie przebywa około 100 przedszkolaków. Na objawy zatrucia uskarża się także część pracowników. W związku z tym jutro przedszkole będzie zamknięte. Urząd Gminy chce zapewnić opiekę dla przedszkolaków, którzy nie mają objawów zatrucia, w Szkole Podstawowej w Chotomowie. Radni chcą rozmawiać z wójtem, żeby zaproponował inną lokalizację i nie ryzykował zarażenia dzieci ze szkoły.

W sobotni wieczór rodzice przedszkolaków z Chotomowa poinformowali nas o zatruciu pokarmowym do jakiego doszło w czwartek w tamtejszej placówce. Dziś w godzinach przedpołudniowych Urząd Gminy opublikował specjalny komunikat, w którym potwierdza wspomniane doniesienia.

– W czwartek w Gminnym Przedszkolu w Chotomowie doszło wśród dzieci do zatrucia pokarmowego. Choć nie znamy jeszcze wyników laboratoryjnych, wiele wskazuje na to, że zachorowania wywołała Salmonella lub bakteria E.coli.

Zaraz po stwierdzeniu pierwszych przypadków zatrucia, Dyrektor i Pracownicy Przedszkola powiadomili rodziców dzieci, które w czwartek korzystały z wyżywienia, o zaistniałej sytuacji i poprosili o niezwłoczne zgłaszanie do lekarza wszystkich niepokojących objawów.

W tej chwili, w szpitalach przebywa około 40 dzieci. O zachorowaniach został powiadomiony Powiatowy Inspektorat Sanitarny i zabezpieczono próbki żywności, które pozwolą nam poznać źródło zatrucia. W poniedziałek, w budynku zostanie przeprowadzona dezynfekcja dlatego placówka będzie zamknięta. Dla dzieci, które tego dnia nie będą mogły zostać w domu, zostanie zorganizowana opieka Pań Przedszkolanek w Szkole Podstawowej w Chotomowie. Dyrekcja Przedszkola prosi by dzieci, które w poniedziałek przyjdą do szkoły, miały ze sobą drugie śniadanie, obiad zostanie im dostarczony przez firmę kateringową.

Jednocześnie zwracamy się z gorącą prośbą do rodziców, którzy mogą w poniedziałek zapewnić dzieciom opiekę, by pozostawili je w domu. Szczególnie uwrażliwiamy Państwa na wszelkie niepokojące objawy u Waszych dzieci – prosimy by w przypadku jakichkolwiek symptomów choroby nie przyprowadzać dziecka do szkoły i niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Najprawdopodobniej, przedszkole będzie czynne już we wtorek, jednak przez kilka dni, posiłki będą dostarczane przez firmę kateringową.

Podjęliśmy wszystkie możliwe kroki w celu wyjaśnienia zaistniałej sytuacji. O wszelkich ustaleniach, jak i pracy przedszkola będziemy Państwa informować na bieżąco – poinformował dziś na Facebooku Urząd Gminy.

Skontaktowaliśmy się z przewodniczącym Komisji Oświaty, Kultury i Sportu, który przekazał nam informację, że w szpitalach przebywa znacznie więcej dzieci aniżeli podaje Urząd Gminy.

– Obecnie ok. 100 dzieci leży na oddziałach zakaźnych w Nowym Dworze Mazowieckim, Dziekanowie Leśnym czy na Bielanach. Dwa szpitale potwierdziły już, że jest to Salmonella. Niektóre dzieci mają nawet 41 stopni gorączki. Zachorowała również pani dyrektor oraz część pracowników – mówi radny Syguła.

Prawdopodobnie przyczyną zatrucia było źle przygotowane jedzenie, chociaż nie można wykluczyć, że jedno z dzieci zaraziło pozostałe. Dopiero dalsze badania dadzą nam odpowiedź na pytanie, co doprowadziło do zatrucia tak wielu dzieci.

Jak dowiedzieliśmy, jutro Sanepid podejmie czynności w przedszkolu. Możliwe, że we wtorek lub środę przedszkole zostanie otwarte w niewielkiej części. Na pewno będzie zamknięty blok żywieniowy i w tym czasie zastąpiony cateringiem.

– W żadnym wypadku nie pozwolimy, żeby dzieci z przedszkola miały zajęcia w szkole, ponieważ stykały się z dziećmi, które zachorowały. Inaczej istnieje ryzyko, że może dojść do zarażenia uczniów z podstawówki, a nie możemy do tego dopuścić – informuje radny Syguła.

Salmonella jest chorobą zakaźną i jest również przenoszona przez ludzi, jeśli ci nie dbają o poprawną higienę rąk po wyjściu z toalety. W przypadku tymczasowego umieszczenia przedszkolaków w CEKS, musiałyby zostać zachowane ogromne środki bezpieczeństwa, aby znacząco zminimalizować możliwość ewentualnego zarażenia uczniów z podstawówki, np. dezynfekcja ubikacji po każdej wizycie przedszkolaka.

Skontaktowaliśmy się również z Witoldem Modzelewski, przewodniczącym Rady Gminy, który powiedział nam, że dziś będzie chciał zorganizować pilne spotkanie z wójtem w sprawie zatrucia do jakiego doszło w przedszkolu. W. Modzelewski uważa, że dzieci, które nie będą mogły zostać w domach, powinny mieć zapewnioną opiekę w innych miejscach aniżeli szkoły i przedszkola. Podczas spotkania ten temat ma zostać poruszony.

AKTUALIZACJA. Przed godz. 16.00 Urząd Gminy opublikował poniższy komunikat:

– W związku z uzyskanymi informacjami o utrzymującym się stanie zagrożenia epidemiologicznego, potwierdzamy informacje, że w poniedziałek 3 kwietnia 2017 roku Przedszkole Gminne będzie zamknięte.

Jednocześnie , w trosce o powstrzymanie ewentualnego rozprzestrzeniania się choroby prosimy rodziców wszystkich dzieci uczęszczających do Przedszkola Gminnego w Chotomowie o zapewnienie w poniedziałek 3 kwietnia im „opieki w domu”.

W porozumieniu z Inspektorem Sanitarnym w Legionowie prosimy o zachowanie reżimu sanitarnego, w szczególności myciu ciepła wodą z użyciem mydła i dezynfekowaniu środkami do tego przeznaczonymi lub spirytusem rąk po każdym po każdym kontakcie z chorą osobą. Należy zdezynfekować także między innymi klamki i unikać kontaktu z osobam nie zarażonym.

O kolejnych działaniach, w tym decyzjach Sanepidu i wynikających z nich zmianach w organizacji pracy przedszkola w kolejnych dniach będą Państwo informowani w sposób przyjęty w przedszkolu oraz za pośrednictwem komunikatów na stronach Urzędów Gminy – informuje Urząd Gminy.

W najbliższych dniach będziemy informować o dalszych krokach w sprawie przedszkola. Szczegółowe informacje znajdą Państwo na portalu Jabłonna Dla Mieszkańców.

Jabłonna Dla Mieszkańców