Zapomniana Modlińska 130. Chcą opuścić ruinę

– Od grudnia żaden z urzędników nawet tu nie przyszedł. Nie mamy informacji, co dalej z nami będzie – mówi nam jedna z rodzin, która wciąż mieszka w ruinie przy ul. Modlińskiej 130 w Jabłonnie. Gdy Urząd Gminy, co kilka miesięcy odkłada decyzję o przeprowadzce, rodzina boi się o swoje bezpieczeństwo. Do budynku już kilka razy dobijali się bezdomni.

Jeszcze przed wyborami samorządowymi w 2014 roku Jarosław Chodorski składał mieszkańcom bloku komunalnego przy ul. Modlińskiej 130 obietnice przeprowadzki. Mijają kolejne miesiące i lata, a w budynku nadal mieszkają jeszcze dwie rodziny. Jedna z nich to dwie kobiety w wieku ok. 50 i 70 lat.

– Od wielu miesięcy żaden z urzędników nawet tu nie przyszedł, nie mamy też żadnej informacji. W grudniu powiedzieli nam, że mamy czekać, to czekamy. Wszystko mamy popakowane w pudła, bo mówili nam, że do końca grudnia wyprowadzimy się. I nikt się nawet nie pojawia – mówią rozgoryczone mieszkanki.

Obie panie czują się pozostawione same sobie. Nie licząc jednej rodziny, która bezumownie korzysta z lokalu obok, mieszkają przy ul. Modlińskiej 130 całkowicie same. Pozostali lokatorzy zostali przeniesieni w bardziej wygodne i po prostu bezpieczniejsze lokalizacje. Mówią nam wprost, że boją się o swoje bezpieczeństwo, ponieważ zimą już kilka razy do budynku próbowali dostać się bezdomni.

Skontaktowaliśmy się z Urzędem Gminy, aby dowiedzieć się, na jakim etapie jest przeprowadzka. Pod uwagę nadal są brane lokale po najemcach z prowadzonych eksmisji sądowych: Zegrzyńska 1, Modlińska 150 i Piaskowa 13. Piszemy nadal, bo podobną odpowiedź dostaliśmy kilka miesięcy temu, kiedy również wymieniano te lokalizacje.

– Najprawdopodobniej w czerwcu zostaną wydane decyzje lokalowe. Taki czas niezbędny jest na uprawomocnienie się wyroku i przygotowanie lokalu – zapewnia Michał Smoliński z Urzędu Gminy.

W przypadku jednego z mieszkań wyrok w sprawie eksmisji jest już orzeczony, urząd czeka teraz na klauzulę wykonalności wyroku. W przypadku drugiego mieszkania – wyrok zapadł kilka temu, natomiast w przypadku trzeciego mieszkania – lokator złożył apelację. Jednocześnie urząd zobowiązał się, że za remonty lokali zapłaci gmina.

– W grę wchodzi tylko jedno z zaproponowanych mieszkań, to przy ul. Zegrzyńskiej 1. Pozostałe są mniejsze niż nasze obecne. Jesteśmy w takim wieku, że ja i córka potrzebujemy trochę prywatności. Lokatorzy, którzy przeprowadzili się z ul. Modlińskiej 130, otrzymali większe metraże. Nie chcemy być pokrzywdzone. Tym bardziej, że nie zalegamy z żadnymi płatnościami – mówią nam mieszkanki.

W poprzednim roku – dzięki interwencjom portalu Jabłonna Dla Mieszkańców – kilka rodzin opuściło budynek przy ul. Modlińskiej 130 i przeprowadziło się w godne warunki. Czy podobnie będzie z lokatorami, którzy nadal mieszkają we wspomnianym budynku? Przekonamy się niedługo.

Jabłonna Dla Mieszkańców