Współpraca z Vignanello? Dzieci nie jeżdżą do Włoch

Minęło już kilkanaście miesięcy od nawiązania współpracy przez Jabłonnę z gminą partnerską – Vignanello. Zapowiadano wtedy, że ze współpracy z Włochami skorzystają także szkoły. Od tego czasu między Jabłonną a Vignanello podróżowali jedynie dorośli. O dzieciach i i młodzieży nawet nie pomyślano.

W listopadzie 2015 roku gm. Jabłonna rozpoczęła współpracę z włoską gm. Vignanello. Właśnie wtedy do Italii udała się 4-osobowa delegacja z Jabłonny na czele z wójtem Jarosławem Chodorskim. Kilka miesięcy później – w maju 2016 roku – doszło do sformalizowania kontaktów i zawarto umowę o współpracy partnerskiej między gminami.

– Jakimś celem podpisania umowy o współpracy była wymiana mieszkańców. Nie tylko VIP-ów, ale też mieszkańców, czyli chodzi również o dzieci, młodzież, może osoby starsze. Chyba dobrze byłoby, gdybyśmy mogli przekazać informację, chociażby w naszych szkołach, że w lipcu, sierpniu czy we wrześniu dzieciaki będą miały możliwość wyjechania do naszej gminy partnerskiej? – mówił w lutym Witold Modzelewski, przewodniczący Rady Gminy, dopytując czy takie wyjazdy są w ogóle brane pod uwagę.

W. Modzelewski zauważył, że właśnie teraz dużo osób planuje wakacje i w przypadku podjęcia decyzji o organizacji wyjazdu do Włoch dla dzieci, chętnych – ze względu na plany wakacyjne – może po prostu brakować.

– Współpraca w tym zakresie bardziej powinna opierać się na poziomie szkół. W jakiś sposób jako urząd możemy pomóc w kontaktach oraz pod względem finansowym, ale fizycznie powinno wyglądać to tak, że jedzie autokar dzieci czy młodzieży i uczestnicy wyjazdu zatrzymują się u rodzin w Vignanello. W ramach rewizyty przyjeżdża autokar z Vignanello i uczestnicy też zatrzymują się u rodzin – odpowiedział radnemu Michał Smoliński, kierownik Referatu Marketingu i Komunikacji Społecznej w Urzędzie Gminy.

Przypomnijmy, że według zapisów zawartych w liście intencyjnym, obie gminy planowały współpracę polegającą m.in. na wymianie i gościnności pomiędzy rodzinami, naukowcami i nauczycielami, wymianę programów i informacji pomiędzy szkołami czy wymianę w dziedzinie kultury, sportu i turystyki.

Co zatem do tej pory udało się zrobić? Jak już wspomnieliśmy samorządowcy uczestniczyli w wyjeździe do Włoch, a kilka miesięcy później na teren naszej gminy przybyli Włosi. Koszty pierwszego wyjazdu wyniosły 3.542 zł, natomiast przyjazd zagranicznych gości kosztował nas ponad 15.000 zł. W tym czasie nie zorganizowano żadnego wyjazdu dla dzieci i młodzieży. Zapytaliśmy zatem gminę, jakie korzyści w związku z podpisanymi umowa mają dzieci z Jabłonny i Vignanello?

– Będziemy chcieli, żeby ze współpracy międzynarodowej skorzystała młodzież. W tym momencie niestety nie mogę jeszcze poinformować o szczegółach – odpowiada M. Smoliński.

Gm. Jabłonna otrzymała grant w wysokości ok. 105.000 zł na realizację projektu w ramach programu Europa dla Obywateli. Zakłada on, że od 29 maja do 3 czerwca odwiedzi nas 48-osobowa grupa mieszkańców Vignanello, Canepina, Vallerano (Włochy), Dobsice (Czechy), Laragne-Monteglin (Francja), Filipstads (Szwecja), Razlog (Bułgaria), Mykonos i Alimos (Grecja). Będą to w większości przedstawiciele organizacji pozarządowych.

– To jest promocja naszej gminy w poszczególnych państwach – przekonywał wójt Chodorski.

Ponadto na Święcie Gminy Jabłonna ma pojawić się włoski zespół Sbandieratori e Musici di Vignanello.

– Dzięki współpracy z mieszkańcami Vignanello w informatorze gminnym opublikowaliśmy artykuł o wydarzeniach kulturalnych w Vignanello w 2017 r. W listopadzie w Vignanello, w trakcie święta tej miejscowości, odbyła się promocja tablic informujących o partnerstwie pomiędzy naszymi miejscowościami – wymieniał dalej M. Smoliński.

Urząd Gminy dodaje również, że Vignanello planuje w tym roku aplikowanie o środki finansowe w ramach programu Europa dla Obywateli na współpracę pomiędzy gminami.

Jabłonna Dla Mieszkańców