Wójt wyda 2 miliony na Kolejową? Zabraknie na Przylesie?

Wójt Chodorski zamierza wydać ponad 2 mln zł na remont ul. Kolejowej w Chotomowie na odcinku 900 metrów, mimo że Rada Gminy zawnioskowała, aby inwestycja została wydłużona do wiosny 2019 roku celem obniżenia jej kosztów. Jednocześnie Chodorski nie planuje wzmacniać podbudowy drogi. Decyzja wójta doprowadzi do tego, że zabraknie pieniędzy na remont ul. Przylesie w Jabłonnie?

W ostatnich dniach informowaliśmy o konflikcie w sprawie remontu ul. Kolejowej na odcinku od starego przejazdu kolejowego do ul. Wspólnej w Chotomowie (900 metrów). Od kilku lat chotomowscy radni apelowali o wykonanie tej inwestycji. Kiedy pod koniec lipca wójt Chodorski rozpisał przetarg, wydawało się, że remont ul. Kolejowej będzie już tylko kwestią czasu. Okazało się jednak, że złożone oferty znacząco przewyższały możliwości finansowe gminy. Najtańszy ofert zaproponował cenę 2.044.260 zł, natomiast gmina zamierzała przeznaczyć na ten cel 1.150.000 zł.

Niespodziewanie wójt Chodorski przygotował na ostatnią sesję Rady Gminy uchwałę, która miała zwiększyć finansowanie inwestycji o 1 mln zł. Rada Gminy nie zgodziła się na to, twierdząc, że wydawanie ponad 2 mln zł za remont 900-metrowego odcinka będzie niegospodarnością i zawnioskowała do wójta, aby unieważnił przetarg, po czym ogłosił nowy z terminem wykonania inwestycji do maja 2019 roku. Zdaniem radnych wydłużony czas robót wpłynie na obniżenie kosztów inwestycji.

Jak nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, w kolejnych dniach wśród okolicznych mieszkańców były rozpuszczane nieprawdziwe informacje odnośnie zakresu robót. Tłumaczono mieszkańcom, że remont ma dotyczyć całej ul. Kolejowej, w tym także odcinka znajdującego się w Dąbrowie Chotomowskiej, a nie tylko – jak obejmowało zamówienie przygotowane przez urząd – od ul. Partyzantów do ul. Wspólnej.

W ostatni piątek wójt Chodorski nie unieważnił przetargu, tylko wybrał najkorzystniejszą ofertę. J. Chodorski zamierza podpisać umowę z firmą FAL-BRUK z Warszawy na kwotę 2.044.260 zł. Możliwe, że w związku z tym w tym roku zabraknie pieniędzy na inne inwestycje drogowe, np. remont ul. Przylesie w Jabłonnie.

– Od wielu lat apeluję do Wójta Gminy Jabłonna o remont ul. Kolejowej w Chotomowie, z której codziennie korzystają tysiące mieszkańców udających się na PKP Chotomów. Wielokrotnie apelowałem również, aby wzmocnić podbudowę, ponieważ bez tego planowany asfalt prawdopodobnie w bardzo krótkim czasie popęka. Mimo to w Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia, Wójt Gminy Jabłonna wskazał, że asfalt ma zostać położony na obecną, znajdującą się w fatalnym stanie podbudowę bez jej wzmocnienia. Remont ul. Kolejowej jest konieczny, ale w rozsądnej cenie oraz w fachowy sposób. Realizacja inwestycji bez wzmocnienia podbudowy będzie marnotrawstwem środków publicznych. Przepłacanie inwestycji, którą można zrealizować – obniżając jej cenę – do wiosny 2019 roku, także będzie marnotrawstwem środków publicznych. Wiem, że każdy z nas chciałby, aby inwestycja została wykonana jak najszybciej, ale realizując ją w bylejaki sposób, wtedy zabraknie pieniędzy na inną inwestycję. Jednocześnie przypominam, iż Rada Gminy Jabłonna podjęła wniosek, aby remont ul. Kolejowej został wykonany do maja 2019 roku – napisał na Facebooku Adam Krzyżanowski, kandydat na wójta gm. Jabłonna.

Jabłonna Dla Mieszkańców