Wójt wyda 1,5 miliona złotych na stary budynek

Urząd wykupi za 1.500.000 złotych nieruchomość od Gminnej Spółdzielni “Samopomoc Chłopska”. Nadal nie wiadomo, jakie środki finansowe trzeba będzie wyłożyć na modernizację budynku na ul. Zegrzyńskiej, ponieważ nie zlecono jego ekspertyzy budowlanej.

W czwartek, 2 kwietnia odbyła się nadzwyczajna sesja Rady Gminy, podczas której debatowano nad wyrażeniem zgody – wójtowi – na zakup budynku na ul. Zegrzyńskiej. Dwa dni wcześniej Komisja Budżetowa i Komisja Rozwoju zobligowały wójta do przeprowadzenia kolejnych negocjacji ze spółdzielnią, by kwotę ewentualnego zakupu obniżyć z 1.500.000 zł na 1.200.000 zł.

Już na początku obrad wójt Jarosław Chodorski poinformował, że wznowił negocjacje i spotkał się wielokrotnie z Grażyną Połeć, prezes spółdzielni. Otrzymał jednak odpowiedź, w którym zarząd spółdzielni zakomunikował, że nie obniży wysokości oferty i jeśli radni nie zgodzą się na tę cenę, po sesji oferta będzie już nieaktualna.

– Sentymentalnie, bo moja rodzina od pokoleń mieszka w Jabłonnie, chciałbym, żeby ten teren należał do gminy. Jednak powinniśmy mierzyć siły gm. Jabłonna na zamiary. Wiemy, co nas czeka w perspektywie kilku lat: wykup gruntów za parę milionów złotych, być może budowa przedszkola, kanalizacja oraz gimnazjum… Sercem jestem za tym, żeby kupić ten budynek, ale rozsądek podpowiada, że nie za cenę 1.500.000 zł. Musimy troszczyć się, żeby finanse gm. Jabłonna funkcjonowały prawidłowo – stwierdził radny Marek Zieliński.

– Na dziś gm. Jabłonna nie stać na lokowanie środków finansowych w ten budynek – dodał Witold Modzelewski, przewodniczący Rady Gminy.

– Ile pieniędzy na dzień dobry trzeba będzie wyłożyć na remont obiektu? Tam grzyb idzie od dołu, leje się do piwnic. To będzie kosztować. Na dole są sople solne jak w Ciechocinku, takiego budynku nie chcę kupować. Tak samo będą potrzebne pieniądze na przerabianie mieszkań – mówił radny Arkadiusz Syguła.

– W zasadzie potrzebujemy kilku pomieszczeń, a porywamy się na kupno całego budynku. Do skoszenia trawnika nie potrzeba kupować kombajnu, wystarczy kosiarka. Czy cały budynek jest nam potrzebny? – pytał radny Mariusz Grzybek.

W trakcie posiedzenia ponownie poruszono temat braku zlecenia przez urząd ekspertyzy budowlanej. Wójt tłumaczył, że nie zdecydowano się na nią, ponieważ kosztowałaby ok. 40.000 zł (dwa dni wcześniej Urząd Gminy podał kwotę w przedziale od 15.000 zł do 20.000 zł). Radni zapytali, czy istnieje możliwość, aby odłożyć decyzję o zakupie na najbliższe miesiące, aż zostanie wykonana ekspertyza. Nie zgodziła się na to prezes spółdzielni, która wcześniej wielokrotnie podkreślała swój… sentyment do gminy.

Wójt Chodorski nawoływał, żeby radni nie skupiali się na kwestiach technicznych, tylko spojrzeli perspektywicznie. – Gm. Jabłonna jest postrzegana, że mamy tu Biedronkę i Kaufland. Czy serce naszej gminy za 10 lat może wyglądać inaczej? Może – przekonywał. – Ja jutro nie mam, gdzie przenieść archiwum, a mam taki obowiązek zgodnie z ustawą. Oczywiście są zabezpieczone pomieszczenia, ale to są ogromne koszty – mówił wójt.

J. Chodorski wyliczył, że dostosowanie pomieszczeń dla GOPS w nowej lokalizacji na ul. Modlińskiej będzie kosztować ok. 50.000 zł, natomiast przetransportowanie materiałów z gminnego archiwum do budynku OSP Jabłonna ok. 80.000 zł i dostosowanie pomieszczeń ok. 100.000 zł. Z racji tego, że nie wykonano ekspertyzy budowlanej obiektu na ul. Zegrzyńskiej, nie można było porównać kosztów przenosin z wydatkami na modernizacją budynku. Według rzeczoznawców majątkowych, wspomniany budynek ma 40% zużycia technicznego, a w niektórych częściach nawet 60%.

Po burzliwych rozmowach, radni odrzucili wnioski dotyczące dalszych negocjacji i przystąpili do głosowania nad uchwałą o wyrażeniu zgody na zakup budynku. Jak przedstawiały się wyniki? 10 radnych było “za” (Chojnacki, Gałecka, Kowalik, Lipińska, Majewska, Nowosiński, Szymkowski, Świątko, Wodzyński i Zieliński), 4 wstrzymało się od głosu (Grzybek, Krajewski, Krzyżanowski, Syguła) i 1 był “przeciwko” (Modzelewski).

W najbliższych dniach na naszych łamach opublikujemy tekst na temat konsekwencji finansowych, jakie poniesie gmina w związku z decyzją podjętą przez radnych oraz wójta.

Jabłonna Dla Mieszkańców