Wójt unieważnił przetarg na śmieci. Co z odbiorem od 1 stycznia?

Urząd Gminy unieważnił przetarg na odbiór odpadów komunalnych z terenu gm. Jabłonna. Mieszkańcy nie ukrywają zdenerwowania, że w 2020 roku może dojść do kolejnej podwyżki za śmieci. Nie wiadomo również, kto będzie odbierał odpady od 1 stycznia.

W ostatnich tygodniach Urząd Gminy rozpisał kolejny przetarg na odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych z zamieszkałych nieruchomości na terenie gm. Jabłonna. Nowa umowa miała obowiązywać od 1 stycznia do końca 2020 roku. Podczas otwarcia ofert, okazało się, że do przetargu zgłosiło się jedynie konsorcjum firm: RDF z Ostrołęki (lider) i MPK Pure Home z Ostrołęki (partner). Oferent zaproponował za swoje usługi cenę 8.993.873,07 zł. Gmina na sfinansowanie zamówienia przewidziała jednak niższą kwotę, tj. 7.300.000 zł.

Zaakceptowanie tej oferty w praktyce oznaczałoby wyrażenie zgody na kolejną podwyżkę za odbiór odpadów.

Unieważniono przetarg. Co z odpadami od 1 stycznia?

We wtorek wójt unieważnił przetarg. – Ceny ofert znacznie przekraczają możliwości finansowe zamawiającego i nie może on zwiększyć kwoty na realizację zamówienia objętego przedmiotową procedurą do ceny oferty najkorzystniejszej – argumentuje wójt Jarosław Chodorski.

Prawdopodobnie niedługo zostanie ogłoszony kolejny przetarg. Nie wiadomo jednak, w jaki sposób będzie realizowany odbiór odpadów na terenie gm. Jabłonna od 1 stycznia 2020 roku. Dzień wcześniej kończy się umowa z dotychczasowym wykonawcą, który nawet nie stanął do ostatniego przetargu.

Podwyżka była już w marcu

Pierwsza podwyżka miała miejsce na początku roku, kiedy podwyższono opłaty za odpady segregowane do 20 zł i niesegregowane do 40 zł, mimo że kilka miesięcy wcześniej – tuż przed wyborami samorządowymi – Urząd Gminy informował, że nie zamierza podnosić obowiązujących stawek opłat.

fot. pixabay