Wchodzi w życie podwyżka za odpady. 30 zł za segregowane i 60 zł za niesegregowane

Od 1 lipca wzrastają opłata za odbiór odpadów segregowanych z 20 do 30 zł i niesegregowanych z 40 do 60 zł. Urząd Gminy informuje w piśmie załączonym do zawiadomienia o zmianie wysokości stawek, że jabłonowski samorząd wcześniej nie wprowadził podwyżek za odbiór odpadów. Informacja ta jest jednak nieprawdziwa, ponieważ pod koniec stycznia 2019 roku podwyższono wysokość stawek z 10 do 20 zł za odpady segregowane i z 20 do 40 zł za niesegregowane.

Podczas majowej sesji Rada Gminy – na wniosek wójta Jarosława Chodorskiego – podniosła stawki za odbiór odpadów komunalnych. Od 1 lipca wynoszą one 30 zł miesięcznie od osoby za odbiór odpadów segregowanych (zamiast 20 zł) i 60 za odbiór odpadów niesegregowanych (zamiast 40 zł).

Rada Gminy #Jabłonna – na wniosek wójta Jarosława #Chodorski.ego – podjęła uchwałę o podwyżce opłat za odbiór odpadów…

Opublikowany przez Kurier Jabłonny Poniedziałek, 25 maja 2020

Urząd listy pisze

Do mieszkańców docierają właśnie zawiadomienia z Urzędu Gminy dotyczące kolejnej podwyżki. Urzędnicy przygotowali także doręczane razem z nimi pisma, w których tłumaczą czym spowodowana jest podwyżka. – Podjęcie takiej decyzji było konieczne w związku z sytuacją rynkową oraz nowymi uwarunkowaniami prawnymi – czytamy.

– Z analizy danych za okres od stycznia do kwietnia 2020 (…) wynika, że przy utrzymaniu stawek na dotychczasowym poziomie do sfinansowania systemu zabrakłoby ponad 2,5 mln zł – tłumaczy Urząd Gminy.

Gmina wskazuje, że na wysokość stawek bardzo duży wpływ ma liczba osób zamieszkujących poszczególne nieruchomości i sugeruje, że część właścicieli nieruchomości zaniża liczbę mieszkańców.

W piśmie nie przedstawiono jednak żadnych działań, które podjęłaby gmina, aby utrzymać stawki opłat na wcześniejszym poziomie.

– Ile mamy głosów osób, które są niezadowolone? 100? 200? To znaczy, że nasze decyzje są poprawne. Sprawdzają się, że…

Opublikowany przez Kurier Jabłonny Wtorek, 26 maja 2020

Urząd „zapomniał” o pierwszej podwyżce

– Nasza Gmina jest jedną z niewielu podwarszawskich gmin, która do tej pory zdołała utrzymać niższe opłaty i nie wprowadziła podwyżek za odbiór odpadów – zapewnia Urząd Gminy.

Urzędnicy mijają się jednak z prawdą, ponieważ 1 marca 2019 roku weszła w życie pierwsza podwyżka. Kilka tygodni wcześniej Rada Gminy – także na wniosek wójta – podwyższyła opłaty z 10 do 20 zł za odbiór odpadów segregowanych i z 20 do 40 zł za odpady niesegregowane.

ℹ️ Na ostatniej sesji Rada Gminy Jabłonna podjęła decyzję o podwyżce wysokości opłat za odbiór odpadów segregowanych z…

Opublikowany przez Kurier Jabłonny Środa, 27 maja 2020

Kilka miesięcy przed pierwszą podwyżką – Urząd Gminy nie zamierza podnosić stawek

Odnośnie ubiegłorocznej podwyżki, pod koniec października 2018 roku informowaliśmy, że jabłonowski urząd pracował nad nową umową na odbiór odpadów komunalnych, jak również napisaliśmy, że mieszkańcy mogą spodziewać się sporych podwyżek. Gmina dementowała te informacje.

– W związku z pojawieniem się informacji o podniesieniu stawek opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi dla nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy, Urząd Gminy Jabłonna informuje, że nie zamierza podnosić obecnie obowiązujących stawek opłat – poinformował po naszym artykule Urząd Gminy.

Od tamtego czasu stawki wzrosły już dwukrotnie z 10 do 30 zł za odpady segregowane i z 20 do 60 zł za odpady niesegregowane. Ani pod komunikatem z 2018 roku, ani pod pismami załączonymi obecnie do zawiadomień nie podpisał się z imienia i nazwiska żaden urzędnik.

– Jeżeli ktoś nie ma pieniędzy to trzeba troszeczkę wziąć się za robotę – powiedział podczas sesji wiceprzewodniczący…

Opublikowany przez Kurier Jabłonny Piątek, 29 maja 2020