Wąż wpełzł przez taras

W jednym z domów w Skierdach znaleziono zaskrońca. Wąż dostał się do środka przez drzwi od tarasu. Wystraszeni domownicy zadzwonili po straż pożarną.

W poniedziałek, 16 lipca mieszkańcy jednej z nieruchomości przy ul. Puszczyka w Skierdach zaalarmowali straż pożarną, że w ich domu znajduje się wąż. Po przyjeździe na miejsce, strażacy z OSP Jabłonna ustalili, że jest to zaskroniec. Na szczęście wspomniany gatunek jest niejadowity. Strażacy zabrali ze sobą „nieproszonego gościa” i wypuścili go w lesie.

Warto wiedzieć, że zaatakowany zaskroniec broni się, często udając martwego, wypuszcza przy tym nieprzyjemnie pachnącą ciecz, która dodatkowo ma zniechęcić potencjalnego drapieżnika. Może także wydawać dość głośny syk w celu odstraszenia napastnika.

Zaskroniec zawdzięcza swą polską nazwę charakterystycznym żółtawym plamom „za skroniami”. Plamy te są bardzo wyraźne – pozwalają łatwo rozpoznać ten niejadowity i niegroźny dla człowieka gatunek, otaczają je czarne obwódki. Ubarwienie ciała zmienne, zazwyczaj szarozielone lub brązowawe. Białokremowy brzuch pokrywają nieregularne czarne plamy o podobnym do kwadratów kształcie.

Jedynym jadowitym gatunkiem węża, który występuje w Polsce, jest żmija zygzakowata.

Jabłonna Dla Mieszkańców